Przedstawiony przez Radę Ministrów dokument: ˝Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 r.˝ wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury (druki nr 167 i 172).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Jest taki kraj Cypr. Postanowiono tam, że jeżeli zwęzi się ulice, to będzie bezpieczniej, i na szerokich arteriach ustawiono betonówki, tak żeby jeden pojazd był na jednym pasie, by nie było możliwości wyminięcia. Gdzie tych ograniczników nie ma? Nie ma ich na skrzyżowaniach, nie ma ich na rondach. I co się dzieje? Otóż kierowcy wymijają inne samochody, ale na rondach i na skrzyżowaniach. Czy jest zatem bezpieczniej? Nie jest bezpieczniej. Nie o to chodzi, czy się zwęzi drogę. Tym wcale nie poprawimy bezpieczeństwa.
Myślę, że oczywiście trzeba pracować nad kulturą jazdy, trzeba myśleć nad tym, jak stwarzać warunki do poprawy bezpieczeństwa przez budowę większej ilości autostrad, dróg S i tego, co u nas jest mankamentem - przejazdów pod ziemią. U nas jest bardzo mało tuneli. One są drogie, ale jeżeli chcemy iść z rozwojem, to jest to pewien kierunek.
Mam pytanie do pana ministra. Był ogłoszony program doświetlania przejść dla pieszych. Mamy dosyć duży problem z tymi przejściami, dlatego że piesi reagują różnie: wchodzą, nie wchodzą, szybko się przemieszczają. Nawet przy zachowaniu prędkości poniżej dozwolonej, wręcz 30-40 km/h, nie widać tego pieszego. Czy ten program będzie kontynuowany? Czy będzie to doświetlanie przejść dla pieszych? A z drugiej strony czy Policja zacznie zwracać uwagę na pieszych wbiegających na przejścia tudzież słuchających muzyki na przejściach? Czy będzie zwracać uwagę na pewną kulturę poruszania się po przejściach dla pieszych? To jest bardzo istotne.
Ostatnie pytanie za bardzo nie ma z tym związku, natomiast ma związek z moim regionem. Jest droga DK12, planuje się remont mostu w Sulejowie. (Dzwonek) Jak państwo chcecie rozwiązać ten problem? Ten most jest gigantycznie obciążony. Dziękuję.