Zgłoś uwagi
#schädler

Posłanka Ewa Schädler

Wróć do listy
Polska2050-TD - ws. społecznej kontroli lasów z dnia 9 maja 2024 r.
P. 10. - Pytania w sprawach bieżących
w sprawie społecznej kontroli lasów
- do Ministra Klimatu i Środowiska
111 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

10. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Rafał Kasprzyk:

    Dzień dobry.

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Przede wszystkim wyrażam duże zadowolenie i uznanie dla działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawach ochrony lasów z powodu wstrzymania niepotrzebnych wycinek lasów i z powodu niewywożenia polskich drzew do Chin na parkiety chińskie. To bardzo cenne, że tak szybko udało się załatwić tę sprawę, która bulwersowała przez wiele, wiele lat polskie społeczeństwo.

    Szanowny Panie Ministrze! W imieniu klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga chciałbym również zapytać panią minister klimatu, czy będzie realizowany wyrok TSUE zobowiązujący Polskę do zwiększenia udziału strony społecznej w kontroli nad lasami. Jest to kluczowa kwestia zarówno dla Polski 2050, jak i dla całej koalicji 15 października.

10. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała:

    Szanowna Pani Marszałek! Szanowni Państwo! Panie i Panowie Posłowie! Bardzo dziękuję, panie pośle, za to pytanie. Szanowni państwo, chciałbym tę odpowiedź zacząć w zasadzie od tego, że po raz pierwszy od 20 lat, od wejścia Polski do Unii Europejskiej, mamy tak potężny projekt ochronny dla polskich lasów. Przez 20 lat nikt nie zrealizował takiego projektu ochronnego dla polskich lasów.

    (Głos z sali: 100 lat.)

    Od momentu powstania programu Natura 2000. To jest ważna rzecz. To jest, szanowni państwo, dowód na to, że dzisiaj mówimy o tym, że chcemy oddać lasy obywatelom, bo te lasy są obywateli. To, o czym pan poseł wspomniał w pytaniu, to jest m. in. kwestia tego, że przez ostatnie lata, podczas poprzednich rządów - to jest zdanie wielu naukowców, ludzi, którzy zajmują się tematem lasów, tematem ochrony przyrody - ta polityka zamknięcia lasów państwowych, niedopuszczania głosu społecznego, nieuwzględniania w ogóle głosu społecznego w prowadzeniu polityki była jednym z najbardziej znaczących, istotnych elementów, który wpływał na ogólną niestabilność tego systemu, na niestabilność w ogóle Lasów Państwowych. Bo nie można udawać w XXI w., w 2024 r., że społeczeństwo nie ma prawa głosu w kontekście lasu. O tym mówił m.in. wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Właśnie ten wyrok był powodem wielu protestów, powstania wielu programów, które były uruchamiane przez organizacje pozarządowe, przez organizacje przyrodnicze. To były lata walki o to, żeby wreszcie głos strony społecznej, głos mieszkańców, Polek i Polaków, był wreszcie słyszalny. Chodziło o to, żeby społeczeństwo mogło być wreszcie traktowane podmiotowo, jeśli chodzi o politykę leśną w Polsce. I my te obietnice realizujemy. Umówiliśmy się na to. 15 października podczas wyborów umówiliśmy się z Polkami i Polakami, że lasy będą wreszcie kontrolowane przez społeczeństwo, a nie jakąś grupę polityków związanych z taką czy inną organizacją polityczną.

    Dzisiaj złożyliśmy projekt zmiany ustawy dotyczącej właśnie kontroli społecznej nad lasami. To jest efekt i wynik m.in. właśnie wyroków europejskich trybunałów. Ten projekt jest złożony do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szanowni państwo, i uwzględnia on kilka najbardziej istotnych elementów. Po pierwsze, daje podmiotowość organizacjom społecznym, organizacjom przyrodniczym w kontekście tworzenia planów urządzania lasów. Włącza w cały ten system regionalne dyrekcje ochrony środowiska. Jak mamy zarządzać polityką leśną, szanowni państwo, jeśli nie będziemy uwzględniać aspektu środowiskowego? W tym jest cała filozofia, żeby połączyć te trzy najbardziej istotne elementy, aspekty w przypadku lasów: przyrodniczy, społeczny i gospodarczy.

    Chcielibyśmy, szanowni państwo, żeby te plany urządzania lasów przestały być jakimś enigmatycznym projektem, urządzanym za jakimiś gabinetami, gdzie jacyś politycy decydują o tym, gdzie będziemy rżnąć te lasy, a gdzie nie. Chcemy, żeby to było przejrzyste, żeby to było jawne i żeby to było właśnie dowodem na dobrą partycypację społeczną. M.in. taki pomysł, który pojawił się i jest też w tym projekcie ustawy, uwzględnia podmiotowość i włączenie w ten proces np. rad gmin, organizacji społecznych i przyrodniczych, regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, o czym powiedziałem, ale daje też możliwość zaskarżania planów urządzenia lasu. Nawet jeśli minister podpisze ten plan urządzenia lasu, organizacje społeczne, przyrodnicze, a także prokuratura, rzecznik praw obywatelskich będą mieli prawo w ciągu 30 dni ten projekt zaskarżyć, jeśli on nie będzie spełniał tych przesłanek, które w ramach dobrych praktyk będą przyjęte.

    Oczywiście tutaj opozycja będzie teraz mówić o tym, że sparaliżujemy gospodarkę leśną. Nie, szanowni państwo, ten projekt jest tak przemyślany, że gospodarka leśna będzie mogła być w sposób zrównoważony prowadzona, bo o to właśnie w tym wszystkim chodzi, żebyśmy mieli zrównoważoną gospodarkę, a jednocześnie będziemy mieli zapewniony udział i partycypację społeczną, co jest tym głównym ogniwem i tą kością niezgody, która była przez te wszystkie lata, bo państwo, poprzedni rząd, nie byliście w stanie wejść na te wyżyny, żeby w jakikolwiek sposób dać dzisiaj polskiemu społeczeństwu poczucie kontroli nad lasami.

    Szanowni Państwo! Przywracamy wam lasy, przywracamy lasy obywatelom, bo chcemy też pokazać efekty dobrej pracy, również dobrej pracy leśników, bo dzisiaj są projekty w lasach państwowych i są leśnicy, którzy wykonywali świetną robotę, którzy wykonują tę dobrą robotę. Dzisiaj jest ich czas, dzisiaj jest ich głos, tych leśników, którzy chcą realizować projekty przyrodnicze, i te projekty będziemy promować i będziemy pokazywać. Mało tego, będzie okazja i będziemy chcieli dzięki właśnie tej partycypacji społecznej, dzięki temu, że nadleśniczy będzie musiał wystąpić na sesji rady gminy i opowiedzieć o tym planie urządzenia lasu właśnie w ramach tych konsultacji, pochwalić się swoją pracą. To będzie okazja, żeby rozwiać wszystkie wątpliwości. To jest najlepszy modelowy sposób otwartej partycypacji na miarę XXI w.

    Szanowni Państwo! Cieszę się, że możemy wspólnie z nowym rządem realizować te obietnice, na które się umówiliśmy, i w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podchodzimy do tej sprawy bardzo poważnie.

    Szanowni Państwo! To się naprawdę dzieje - przywracamy wreszcie lasy Polkom i Polakom. Bardzo dziękuję. (Oklaski)

    (Głos z sali: Przecież lasy zawsze były...)

10. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Rafał Kasprzyk:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Bardzo dziękuję, panie ministrze... (Gwar na sali)

    Wicemarszałek Dorota Niedziela:

    Momencik, panie pośle.

    Bardzo proszę państwa posłów o zachowanie ciszy, bo pan poseł zadaje dodatkowe pytanie panu ministrowi, może warto posłuchać. Dziękuję bardzo.

    Poseł Rafał Kasprzyk:

    Dziękuję również.

    Bardzo się cieszę z tej inicjatywy, z wszystkich inicjatyw, które wychodzą z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w szczególności dotyczących obywatelskiego zaangażowania i kontroli społecznej nad tak ważną częścią narodowego bogactwa i dobrostanu, jakim są lasy państwowe.

    Chciałbym jeszcze też powiedzieć o przywracaniu praworządności, co dotyczy nie tylko Ministerstwa Sprawiedliwości, ale również takiego obszaru jak Lasy Państwowe. Tutaj muszę powiedzieć o takim przykładzie z mojego regionu, gdzie wyłączono bezprawnie część Świętokrzyskiego Parku Narodowego. I w związku z tym chciałbym zapytać, bo wiem, że decyzja jest w ministerstwie kierunkowa co do przywrócenia tego obszaru (Dzwonek) z powrotem do granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego i wszystkim obywatelom. Chciałem zapytać o stan prac w tym zakresie. Bardzo dziękuję.

10. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała:

    Szanowna Pani Marszałek! Szanowni Państwo! Panie Pośle! Projekt dotyczący powrotu Łyśca, bo o tym mówimy, w Świętokrzyskim Parku Narodowym jest od początku przedmiotem naszych spotkań, dyskusji, analiz. My takie spotkania, takie analizy robiliśmy już kilka miesięcy temu. Absolutnie to, co się wydarzyło za poprzedniej kadencji, gdzie nagle ktoś decydował o tym, że sobie wyłączymy parę hektarów z parku narodowego, a z tamtego sobie tam gdzieś dołożymy... Szanowni państwo, parki narodowe to jest świętość. I oczywiście my musimy w tym wszystkim znaleźć sposób na funkcjonowanie i pogodzenie tego, co chcemy osiągnąć w kontekście ochrony przyrody i tego, w jaki sposób możemy rozwijać np. lokalne społeczności w oparciu właśnie o te zasoby przyrodnicze. I cała nasza polityka na tym się opiera. To dotyczy świętokrzyskiego parku, to dotyczy Białowieskiego Parku Narodowego i wszystkich innych miejsc, wszystkich innych parków, również tych, które chcielibyśmy tworzyć, m.in. parku narodowego dolnej Odry.

    Dziękuję, panie pośle, za to pytanie, bo uważam, że takich debat tutaj, na forum polskiego Sejmu, w każdym innym obszarze, gdzie możemy głośno nazywać rzeczy, gdzie możemy głośno opowiadać o tym, co się działo i co chcemy robić... Dzisiaj wychodzą posłowie i mówią o tym, że chcemy robić park narodowy dolnej Odry i przez to zablokujemy żeglugę na Odrze i w ogóle zablokujemy powstanie terminala kontenerowego w Świnoujściu.

    (Poseł Rafał Kasprzyk: No właśnie, trzeba wyjaśniać.)

    Terminal kontenerowy jest 130 km dalej, a park narodowy dolnej Odry ma być obok głównego koryta rzeki. Łącznie z tym słyszałem ostatnio, że nawet sklep spożywczy nie będzie mógł powstać, bo powstanie park narodowy. Wiecie państwo, to jest bardzo ważne, bo my musimy rozwiewać właśnie tego typu fake newsy i musimy pokazywać dobre praktyki.

    Tak, jeżeli chodzi o Świętokrzyski Park Narodowy, to absolutnie ta sytuacja, z którą mieliśmy tam do czynienia, była formą patologii. Te patologie trzeba naprawiać. To nie może być tak, że jakiś polityk decyduje sobie o tym, że gdzieś wyłączymy kawałek parku narodowego. To jest wspólne dziedzictwo, wspólne dobro i zrobimy wszystko we współpracy i z panem posłem, i z wszystkimi parlamentarzystami, i organizacjami społecznymi, żeby kwestia świętokrzyskiego parku jak najszybciej została uregulowana. I mamy też pewną perspektywę po naszych wstępnych rozmowach również tam, na miejscu, z leśnikami, z pracownikami parku, jesteśmy też po wstępnych konsultacjach z samorządowcami również tam, na miejscu, powiększenia parku narodowego, bo to też jest naszym celem. I my taką analizę, szanowni państwo, właśnie przygotowujemy dla wszystkich 23 parków, gdzie szukamy perspektywy poszerzenia istniejących parków narodowych właśnie w oparciu o rozwój dla lokalnych społeczności i w oparciu o te najcenniejsze zasoby przyrodnicze, które na terenie tych parków się znajdują. Bardzo dziękuję.

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Oceń posła
Ocena
2.2
Pozycja w rankingu:
267
Liczba głosów: 206
Sprawdź historię ocen
Zobacz pełne profile z okręgu 39 Poznań
Poseł Bartosz Zawieja
Poseł Bartosz Zawieja
Zobacz pełne profile z okręgu 39 Poznań
Poseł Bartosz Zawieja
Poseł Bartosz Zawieja
Zgoda
Szczegóły
O plikach cookie
Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Pliki cookie (ciasteczka) to małe pliki tekstowe, które mogą być stosowane przez strony internetowe, aby użytkownicy mogli korzystać ze stron w bardziej sprawny sposób.

Prawo stanowi, że możemy przechowywać pliki cookie na urządzeniu użytkownika, jeśli jest to niezbędne do funkcjonowania niniejszej strony. Do wszystkich innych rodzajów plików cookie potrzebujemy zezwolenia użytkownika.

Niniejsza strona korzysta z różnych rodzajów plików cookie. Niektóre pliki cookie umieszczane są przez usługi stron trzecich, które pojawiają się na naszych stronach.

Dowiedz się więcej na temat tego, kim jesteśmy, jak można się z nami skontaktować i w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe w ramach Polityki prywatności.
Odmowa
Spersonalizuj
Zapisz wybrane
Zezwól na wszystkie