Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa (druki nr 471 i 471-A).
Pani marszałek, panie premierze, Wysoka Izbo, zacznę od cytatu: Po długich przygotowaniach podpisana została ustawa o obronie Ojczyzny, która stwarza podstawy do budowy polskiej armii, która będzie w stanie odeprzeć nawet najgroźniejsze ataki, wypełnić swój podstawowy obowiązek - obowiązek skutecznej obrony naszego kraju. Ta ustawa ma uporządkować prawo. Kiedy to powiedział? Ówczesny wicepremier Jarosław Kaczyński podzielił się z nami tą refleksją 18 marca 2022 r.
Na ostatnim posiedzeniu Sejmu Wysoka Izba debatowała nad prezydenckim projektem ustawy związanej z bezpieczeństwem naszego państwa. Dzisiaj procedujemy nad pilnym i niezwykle potrzebnym przedłożeniem rządowym. W pracach rządowych znajduje się również projekt ustawy o ochronie ludności, który ma odtworzyć zlikwidowaną obronę cywilną.
Moje pytanie brzmi: Ile dziur trzeba będzie jeszcze załatać w tak rzekomo kompleksowej ustawie o obronie Ojczyzny, aby polski system prawny gwarantował rozwiązania chroniące naszych obywateli, w tym naszych żołnierzy? Dziękuję. (Oklaski)