Informacja Rady Ministrów o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Senioralnej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druki nr 83 i 151).
Szanowny Panie Marszałku! Panie Posłanki! Panowie Posłowie! Szanowna Pani Minister! Społeczeństwo polskie jest społeczeństwem starzejącym się. Najlepiej widać to w małych miejscowościach, zwłaszcza Polski Wschodniej, skąd młodzi ludzie często wyjeżdżają na studia i po nich nie wracają do miejsca zamieszkania. Odpowiedzią na tę sytuację było tworzenie przez gminy dziennych domów seniora czy klubów seniora, ale także samorządy tworzyły ze środków europejskich instytucje, które miały efekt podobny jak utworzenie tych właśnie domów. Problemem jest to, że samorządy mogą pozyskać dużą kwotę na utworzenie takiego domu, natomiast nie mogą uzyskać dużej kwoty dofinansowania na utrzymanie takich instytucji. Z roku na rok wydatki na utrzymanie tych instytucji senioralnych powodują, że budżety gmin są coraz bardziej degradowane. Tak naprawdę trzeba zmienić sposób finansowania czy współfinansowania przez budżet państwa takich instytucji. Jeśli pani minister być może weźmie to pod uwagę, można byłoby wprowadzić mechanizm różnicowy w wysokości dotacji dla samorządów, w zależności chociażby od średniej wieku seniorów w danej gminie.
Oddzielnym problemem (Dzwonek) natomiast jest finansowanie przez gminy pobytu mieszkańców w domach pomocy społecznej. To jest temat bardzo ważny, duży, trzeba by było o nim długo porozmawiać. Bardzo bym prosił szanowną panią minister o to, aby zainteresować się też tym tematem. Dziękuję bardzo.