Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 743 i 796).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Jeden z posłów, mój przyjaciel pan Sachajko powiedział, że wodór to jest przyszłość, to jest XXII w. czy XXIII w. Może to jest XXII w. czy XXIII w., ale myślę, że my jako Polacy musimy zawsze korzystać z każdej możliwości wyprodukowania prądu taniego, czystego i w takiej ilości, jakiej potrzebują Polki i Polacy, więc nie możemy pogrzebać też tej szansy, którą daje nam wodór. Nie znam się na tym, ale jest to technologia przyszłości, a w takie powinniśmy inwestować. Myślę, że kiedy będziemy inwestowali w technologie przyszłości, to i kraj pociągniemy do przodu.
Ale mam związane z tym pytanie. Pani minister, proszę o odpowiedź na piśmie, bo jestem przekonany, że nie jest pani przygotowana do odpowiedzi, i nie musi pani być. Niedawno Enea otworzyła nowy blok gazowy w Elektrowni Dolna Odra w Szczecinie. Czy jest możliwość dołożenia komponentu wodorowego do tej elektrowni? To jest ważne ze względu na to, że otwierając ten blok, zapowiedziała, że zamknie starą ciepłownię, co może być problemem dla miasta powiatowego Gryfino - tam też trzeba będzie znaleźć jakiś nośnik energii, który pozwoli ogrzać mieszkania. A więc pytanie moje jest, myślę, zasadne: Czy można dołożyć komponent wodorowy do tego bloku?
I apel do wszystkich posłów, którzy jesteście dzisiaj na sali. Skoro wam tak na sercu leży energia odnawialna, energia przyszłości, zapraszam jutro na posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. elektromobilności (Dzwonek) i energetyki rozproszonej. Będzie przynajmniej 90 firm z Polski. Dziękuję bardzo. Do widzenia. (Oklaski)