Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (druk nr 698).
Dziękuję bardzo.
Wysoka Izbo! W sytuacjach klęsk żywiołowych trzeba szczególnie mobilizować społeczną energię. Otóż, proszę państwa, Caritas Polska zebrał dla powodzian poszkodowanych w ostatniej wrześniowej powodzi sprzed miesiąca 75 mln zł. Również zbiórki żywności i środków czystości przeprowadzone przez Caritas w sklepach przyniosły 355 t darów dla powodzian. Caritas przekazał powodzianom po kilkaset osuszaczy, grzejników, myjek ciśnieniowych, nagrzewnic i całe mnóstwo różnego sprzętu najpotrzebniejszego ludziom, którzy przed zimą chcą oczyścić, uporządkować swoje domy. Takie organizacje trzeba wspierać, a niekoniecznie takie, które sobie 40% przepływu inkasują jako gratyfikację za tę pomoc.
Szanowni Państwo! Tak jak mówię, w sytuacjach kryzysowych trzeba mobilizować społeczną energię i to ułatwiać. (Dzwonek) Takie rozwiązanie, jakie proponują posłowie naszego klubu, tzn. wsparcie adresowane bezpośrednio do samorządów, do organizacji czy jednostek podległych samorządom, to jest ułatwienie, uprzystępnienie tej pomocy. Bo kto jest najbliżej mieszkańców poszkodowanych? Właśnie gmina, właśnie jednostki prowadzone przez samorząd. Dziękuję bardzo. (Oklaski)