Zgłoś uwagi
#chybicka

Posłanka Alicja Chybicka

Wróć do listy
KO - pytanie ws. priorytetów Ministerstwa Zdrowia z dnia 9 stycznia 2025 roku.
P. 8. - Pytania w sprawach bieżących
KO
w sprawie priorytetów Ministerstwa Zdrowia w czasie prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej
- do Ministra Zdrowia
87 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Marta Golbik:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Szanowna Pani Minister! Rozpoczęta z bieżącym miesiącem prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej, stanowiąca równocześnie początek cyklu nowego tria prezydencji, czyli współdziałania kolejnych trzech państw sprawujących po sobie prezydencję w Radzie, mającego zapewnić kontynuację podejmowanych inicjatyw, jest bardzo ważnym okresem. Kolejno Polska, Dania i Cypr będą przewodzić Radzie, kiedy to zgodnie z programem tria prezydencji m.in. rozpoczęte zostaną prace nad wieloletnimi ramami finansowymi Unii Europejskiej na okres po roku 2027, których bazą zostanie program strategiczny Unii na lata 2024-2029.

    Na sześciu stronach zbierających treść tego dokumentu starającego się uchwycić całą złożoność wyzwań i potrzeb, przed którymi stoi Unia Europejska, wątek zdrowia pojawia się aż trzykrotnie. Właściwy program prezydencji zawiera natomiast siedem płaszczyzn, bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z nich, a wśród priorytetów wymienia się tu: zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, promocję zdrowia i profilaktyki chorób, cyfrową transformację opieki zdrowotnej oraz bezpieczeństwo lekowe. Co więcej, prezydencja Polski stanowi pierwszy pełny okres współdziałania Rady Unii Europejskiej z nowym składem Komisji Europejskiej, gdy po doświadczeniach globalnej pandemii COVID-19 waga wysiłków Wspólnoty na rzecz polityki zdrowotnej niewątpliwie wzrosła.

    Wobec powyższego chciałabym zapytać o wątki związane z działaniami Ministerstwa Zdrowia w czasie prezydencji. Jak przedstawiają się plany ministerstwa w zakresie wkładu merytorycznego Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów w pracach nad nowymi wieloletnimi ramami finansowymi i czy spodziewany jest zauważalny wzrost środków na zdrowie w nowej (Dzwonek) perspektywie finansowej? Jakie minister zdrowia, stojąca podczas prezydencji Polski na czele rady sektorowej, widzi możliwości wprowadzania na agendę rady priorytetów z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego? Czy istnieje, a jeśli tak, to jak przedstawia się harmonogram prac nad tymi priorytetami? Czy zaplanowany jest już proces komunikacji o finale poszczególnych działań rady, którą to komunikację ministerstwo zamierza realizować we własnym zakresie? Bardzo dziękuję. (Oklaski)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Anna Kacperczyk:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Posłanko! Panie Pośle! Bardzo dziękuję za to pytanie i w ogóle dziękuję też za zainteresowanie priorytetami w ramach prezydencji Ministerstwa Zdrowia. Jak pani posłanka dobrze wskazała, kwestia zdrowia w porównaniu z poprzednimi latami zyskuje na znaczeniu. Mimo że państwa członkowskie mają wyłączne kompetencje w zakresie organizacji finansowania ochrony zdrowia, to jednak po pandemii COVID-19, ale też w kontekście różnych innych wyzwań ta współpraca w obszarze zdrowia jest coraz bardziej zauważalna i tym bardziej się cieszymy, że jako Ministerstwo Zdrowia możemy aktywnie się zaangażować w realizację naszych priorytetów. Tak jak pani posłanka już wspomniała, są cztery główne priorytety wpisujące się w filar bezpieczeństwa, głównego priorytetu polskiej prezydencji. To jest: agenda cyfrowa, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w kontekście nowych mediów cyfrowych, w kontekście mediów społecznościowych - jest to nowy priorytet, który udało nam się też wprowadzić do agendy - profilaktyka zdrowotna i promocja zdrowia. Tu pragniemy skoncentrować się na badaniu i ocenie skuteczności istniejących programów profilaktyki i polityk w zakresie ochrony zdrowia. I trzeci priorytet, równie ważny, trochę wynikający z agendy Unii Europejskiej, czyli przegląd, rewizja pakietu farmaceutycznego. Wpisujemy to w szerszy kontekst bezpieczeństwa zdrowotnego. Więc te wszystkie tematy będziemy wpisywać, tak mamy zaplanowane, w czasie naszej prezydencji jako szerokie podejście do bezpieczeństwa zdrowotnego. Dwie rady: rada nieformalna w marcu tego roku, rada formalna 13 czerwca w Brukseli. Mamy zaplanowane też bardzo dużo spotkań, najbliższe 16 stycznia w Warszawie, dotyczące priorytetów i profilaktyki, ale też spotkania już od stycznia w Brukseli dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa lekowego.

    Jeżeli chodzi o inne działania, to też chciałabym przypomnieć, że w czasie polskiej prezydencji w obszarze zdrowia będziemy przewodniczyć dwóm grupom roboczym. Jedna to grupa do spraw zdrowia publicznego, druga grupa - do spraw leków i wyrobów medycznych. I tam mamy też już bardzo szczegółowo zaplanowaną agendę spotkań na każdy tydzień i te elementy naszych priorytetów będą też tam omawiane.

    Jeżeli chodzi o pytanie pani poseł dotyczące wieloletnich ram finansowych, to ten priorytet, temat wpisaliśmy nie tylko do naszej agendy, tylko do 18- miesięcznego programu tria i pracujemy tu razem z Danią i z Cyprem na rzecz podnoszenia rangi agendy zdrowia i zwiększania budżetu na kolejną perspektywę na lata 2028-2034. Mamy więc nadzieję, że wraz z rosnącym znaczeniem zdrowia i problematyki zdrowotnej również będziemy mogli zaangażować się i przyczynić się do zwiększenia budżetu na rzecz zdrowia w ramach wieloletnich ram finansowych.

    Ostatnie pytanie dotyczyło współpracy z nową Komisją Europejską, szczególnie z komisarzem do spraw zdrowia. Tu też warto podkreślić, że nasza prezydencja zaczęła się teraz, ale w Ministerstwie Zdrowia tak naprawdę rozpoczęła się już w styczniu 2024 r., bo jak państwo wiecie, my obejmujemy prezydencję w bardzo specyficznym okresie. Mamy nowy Parlament Europejski, mamy też nową Komisję Europejską, nowego komisarza do spraw zdrowia. I jest to trudne, bo wiadomo, że wszelkie zmiany powodują pewne zawieszenie w procesach decyzyjnych w ramach instytucji europejskich, ale jednocześnie było to dużą szansą dla nas na wprowadzenie swoich tematów do agendy, nie tylko do agendy prezydencji polskiej, lecz także do długofalowej agendy Unii Europejskiej. Dlatego my z Komisją Europejską, z poprzednią panią komisarz, ale też dyrektor generalną Sandrą Galliną pracujemy już od stycznia 2024 r. Dzięki temu, mogę to powiedzieć, udało nam się wprowadzić nie tylko do agendy nowego komisarza do spraw zdrowia, ale też do agendy całej Komisji, do priorytetów przewodniczącej Komisji Europejskiej kwestie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w kontekście nowych wyzwań cyfrowych. To trochę gwarantuje, że nawet po zakończeniu naszej prezydencji ten temat będzie musiał być kontynuowany zarówno przez instytucje europejskie, jak i przez kolejne prezydencje.

    Również mieliśmy już razem z panią minister Leszczyną spotkania z nowym komisarzem. To było w grudniu przy okazji formalnej rady, która odbyła się w Brukseli. Omawialiśmy też wszystkie nasze priorytety. Jest tutaj również duża zbieżność, jeżeli chodzi o naszą agendę na następne miesiące, ale też agendę komisarza i Komisji Europejskiej. Powiem może o takim jednym bardzo kluczowym elemencie. Jak państwo wiecie, my zaproponowaliśmy trochę szersze podejście do bezpieczeństwa lekowego i skoncentrowanie się na pacjencie i na jego potrzebach. Do tej pory te dyskusje koncentrowały się na takich czystych negocjacjach dotyczących pakietu farmaceutycznego. Dzięki rozmowom z Komisją Europejską, ale też to jest priorytet nowego komisarza, w ciągu pierwszych 100 dni w Komisji Europejskiej nowego komisarza priorytetem będzie również przedstawienie tzw. aktu o lekach krytycznych. Z naszej perspektywy jest to bardzo kluczowy akt, bo on wzmacnia nie tylko bezpieczeństwo pacjenta polegające na dostępie do leków, lecz także będzie wychodzić naprzeciw (Dzwonek) lokalnym producentom, krajowym producentom leków.

    Planujemy założenia tego aktu dotyczącego leków krytycznych przedstawić w czasie naszej prezydencji. Mam nadzieję, że uda nam się również wypracować mechanizm wsparcia rodzimej produkcji leków, tak żeby zapewnić nie tylko bezpieczeństwo lekowe całego sektora farmaceutycznego, ale przede wszystkim realne bezpieczeństwo lekowe pacjentów. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Marek Tomasz Hok:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Bardzo się cieszymy, że akurat bezpieczeństwo zdrowotne będzie jednym z głównych punktów naszej prezydencji w ciągu tych 6 miesięcy. Chciałbym zwrócić uwagę na profilaktykę i promocję zdrowia. Myślę, że są to zagadnienia, które powinny być podstawą i bazą do poprawy ochrony zdrowia nie tylko u nas, w Polsce, ale też w całej Europie. Projekty, które mówiłyby o wspólnych akcjach dotyczących promowania badań profilaktycznych i promowania zdrowia, są bardzo istotne. Wiem doskonale, że przynajmniej w naszym obszarze zgłaszalność na badania profilaktyczne jest na bardzo niskim poziomie. Musimy zrobić wszystko, żeby to się poprawiło.

    W związku z tym mam pytanie: Czy ta nasza 6-miesięczna prezydencja i te wspólne projekty zabezpieczające profilaktykę i promocję zdrowia przyniosą efekt dla naszych pacjentów? Czy jako Polacy zdołamy przekonać się do tego, aby promować zdrowy styl życia, promować badania profilaktyczne? Chodzi o to, żeby udało nam się przekonać Polki i Polaków do tego (Dzwonek), aby zgłaszali się na badania profilaktyczne, i promować zdrowie. Dziękuję. (Oklaski)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Anna Kacperczyk:

    Mogę coś dodać.

    Bardzo dziękuję za podkreślenie kwestii profilaktyki zdrowotnej i promocji zdrowia. Rzeczywiście w czasie naszej prezydencji zamierzamy się skoncentrować, tak jak wspomniałam, na skuteczności, ale też rozpocząć na forum Unii Europejskiej debatę o szerszym znaczeniu zdrowia w kontekście innych polityk sektorowych. Wiemy o inicjatywach typu Unia Europejska dla zdrowia, ale trzeba sobie zadać pytanie, jakie to zdrowie powinno mieć znaczenie w kontekście całego życia, naszych zachowań, naszego dobrostanu, więc myślę, że taką dyskusję zapoczątkujemy. Ten temat będzie też kontynuowany przez Danię i Cypr, bo jest to temat ważny. To jest też wpisane do agendy Komisji Europejskiej, więc na pewno będzie również zabezpieczone przez kolejne lata i kolejne prezydencje.

    Chciałam powiedzieć, bo to jest ważne, o tym, o czym powiedział pan poseł. Często traktujemy prezydencję tylko jako element realizacji naszych interesów na forum Unii Europejskiej i wzmacniania polskiej pozycji na forum Unii Europejskiej, ale myślę, że to jest niepowtarzalna okazja również do tego, żeby wykorzystać, szczególnie w zakresie profilaktyki zdrowotnej, okres polskiej prezydencji do promocji zdrowia, do promocji dobrej jakości życia również tu, w kraju. Dlatego też ściśle współpracujemy z różnymi środowiskami, z organizacjami pozarządowymi po to, żeby wykorzystać te 6 miesięcy, żeby promować zdrowie i profilaktykę również tu, wśród polskich obywateli.

    Chciałam też skorzystać z okazji i podziękować państwu posłom, Sejmowi, ale też Senatowi, bo wiemy, że Senat podjął uchwałę i ustanowił rok 2025 rokiem profilaktyki. Wielokrotnie mamy przyjemność uczestniczyć w wielu wydarzeniach - czy też je obserwować - które organizowane są w polskim Sejmie, dotyczących profilaktyki i ochrony zdrowia. To jest bardzo cenne. To również duże wsparcie dla Ministerstwa Zdrowia, więc serdecznie dziękuję w imieniu swoim własnym, pani minister Leszczyny, jak również kolegów i koleżanek z Ministerstwa Zdrowia. Mam nadzieję, że polska prezydencja będzie bardzo dobrą okazją do współpracy i z polskim Sejmem, i z polskim Senatem. Jeszcze raz dziękuję. Liczymy na państwa wsparcie w czasie polskiej prezydencji. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Oceń posła
Ocena
2.2
Pozycja w rankingu:
280
Liczba głosów: 164
Sprawdź historię ocen
Zgoda
Szczegóły
O plikach cookie
Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Pliki cookie (ciasteczka) to małe pliki tekstowe, które mogą być stosowane przez strony internetowe, aby użytkownicy mogli korzystać ze stron w bardziej sprawny sposób.

Prawo stanowi, że możemy przechowywać pliki cookie na urządzeniu użytkownika, jeśli jest to niezbędne do funkcjonowania niniejszej strony. Do wszystkich innych rodzajów plików cookie potrzebujemy zezwolenia użytkownika.

Niniejsza strona korzysta z różnych rodzajów plików cookie. Niektóre pliki cookie umieszczane są przez usługi stron trzecich, które pojawiają się na naszych stronach.

Dowiedz się więcej na temat tego, kim jesteśmy, jak można się z nami skontaktować i w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe w ramach Polityki prywatności.
Odmowa
Spersonalizuj
Zapisz wybrane
Zezwól na wszystkie