29. Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 roku oraz Informacja o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2023 roku wraz z komisyjnym projektem uchwały (druki nr 451 i 520).
30. Informacja o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 roku wraz z komisyjnym projektem uchwały (druki nr 452 i 519).
Szanowna Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Rolą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest stanie na straży mediów publicznych, radia i telewizji. Tymczasem przez ostatnie 8 lat krajowa rada nie wypełniała swojej misji. Nie mieliśmy niezależnych, wolnych i apolitycznych mediów. Dane dotyczące obecności przedstawicieli partii politycznych w telewizji publicznej mówią same za siebie. Prawie 80% czasu dla polityków PiS-u, 8% dla Lewicy, 7% dla PSL-u, 3% dla Koalicji Obywatelskiej, 1% dla Polski 2050 oraz 2% dla pozostałych ugrupowań.
(Głos z sali: Zbojkotowaliście.)
(Poseł Piotr Kaleta: Przyszły sondaż.)
Doskonale pamiętamy paski nienawiści oraz kłamliwe i szczujące materiały dotyczące polityków ówczesnej opozycji.
(Głos z sali: Z gwiazdkami...)
(Poseł Anna Paluch: Wam jakoś osiem gwiazdek nie przeszkadzało.) (Dzwonek)
Masowy hejt, który nijak się miał do realizowania misji publicznej.
Za czasów swoich rządów politycy Zjednoczonej Prawicy uczynili z mediów narzędzie manipulacji i dezinformacji. 19 grudnia 2023 r. Sejm przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Obecnie znów mamy wolne, apolityczne media, powrócił pluralizm. (Wesołość na sali)
(Poseł Jan Michał Dziedziczak: Chyba żart.)
Niestety w ramach politycznej zemsty za odebranie politykom PiS ich ostatniego, najsilniejszego narzędzia...
(Poseł Jan Michał Dziedziczak: Pani nie wierzy w to, co mówi.)
...narzędzia niezbędnego do manipulowania wyborcami, krajowa rada zaczęła bezprawnie przetrzymywać pieniądze z abonamentu i nie przekazuje ich do regionalnych rozgłośni i oddziałów telewizyjnych. Od stycznia do czerwca 2024 r. zaległości w przekazywaniu opłat uiszczanych przez obywateli wyniosły ponad 380 mln zł. Zamiast tego pieniądze trafiają do depozytów sądowych. Wiemy, że sądy rejonowe nie wyrażają zgody na złożenie abonamentu do depozytu sądowego, a mimo to pan, panie prezesie, nie stosuje się do tego. Dotychczasowe działania krajowej rady można określić w jeden sposób: buta i arogancja ważniejsze od prawa.
Pan, panie przewodniczący Świrski, zapomniał, że pana rolą jest stanie na straży niezależnych mediów, a nie trwanie w mediach, które służą władzy, Prawu i Sprawiedliwości. To symptomatyczne, że ludziom Zjednoczonej Prawicy oddanie władzy idzie opornie, a jak już ją przekazują, to próbują utopić reformowane polskie media. Takie działanie nie jest zgodne z prawem. Pan, panie przewodniczący, wie, że krajowa rada działa bezprawnie, naruszając ustawę o opłatach abonamentowych, ustawę o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz wyrażoną w art. 7 konstytucji zasadę legalizmu, nakładającą przede wszystkim na organy państwowe obowiązek działania zgodnie z obowiązującymi przepisami kompetencyjnymi. Żaden przepis ustawowy nie daje panu, panie przewodniczący, prawa do wstrzymywania opłat z abonamentu. Obecnie media w pełni wypełniają swoją misję, a pana boli to, że nie zasiadają już w nich PiS-owscy nominaci.
Szanowni Państwo! W związku z pojawiającymi się poważnymi wątpliwościami związanymi z działalnością krajowej rady, licznymi uchybieniami oraz nieprawidłowościami 25 lipca podczas posiedzenia dwóch komisji: Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu członkowie komisji zdecydowali o przyjęciu uchwały w sprawie zlecenia Naczelnej Izbie Kontroli przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
(Głos z sali: Pani poseł za długo mówi, koleżanka czeka.)
(Głos z sali: Chociaż 10 sekund.)
Dziś niezbędna jest przede wszystkim kontrola działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dlatego klub Polska 2050 zagłosuje za odrzuceniem sprawozdania krajowej rady radiofonii z działalności w 2023 r. Dziękuję.
(Głos z sali: Tylko 40 sekund, bardzo samolubne.)