Sprawozdanie Komisji Gospodarki i Rozwoju o rządowym projekcie ustawy o likwidacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (druki nr 763 i 795).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Lewicy chciałbym przedstawić stanowisko w sprawie sprawozdania komisji o rządowym projekcie ustawy o likwidacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, druki nr 763 i 795.
Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, celem fundacji określonym w ustawie o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości jest działanie na rzecz wzrostu konkurencyjności przedsiębiorców przez wspieranie ich transformacji cyfrowej w zakresie procesów, produktów i modeli biznesowych wykorzystujących najnowsze osiągnięcia dziedziny automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji między maszynami oraz między człowiekiem a maszynami, z uwzględnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa tych rozwiązań. Fundacja realizowała także zadania związane z digitalizacją klastrów, rozwojem wiedzy i przekazywaniem tej wiedzy z zakresu przemysłu 4.0 oraz gospodarki cyfrowej przedsiębiorcom, zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zadaniem fundacji było również prowadzenie działalności szkoleniowej oraz popularyzacja wiedzy z zakresu cyfryzacji przedsiębiorstw. W 2024 r. fundacja otrzymała ponad 10 mln zł na bieżącą działalność i obecnie - otrzymaliśmy dane z 30 sierpnia 2024 r. - zatrudniała 46 pracowników.
Fundacja realizuje więc zadania, które od wielu lat wdraża Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, tj. budowanie świadomości przedsiębiorców i promowanie cyfryzacji przemysłu i transformacji cyfrowej przez informowanie, szkolenia i doradztwo, udzielanie niefinansowego wsparcia dla przedsiębiorstw na cyfryzację przemysłu i transformację cyfrową, współpraca z podmiotami prowadzącymi kształcenie techniczne mająca promować dostosowanie kompetencji pracowników do potrzeb przemysłu przyszłości, prowadzenie badań, analiz i ewaluacji w zakresie cyfryzacji przemysłu i transformacji cyfrowej. W tej sytuacji nie jest zasadne dalsze utrzymywanie działalności platformy, m.in. z punktu widzenia racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi oraz optymalnej i skutecznej realizacji zadań objętych statutową działalnością fundacji. PARP po przejęciu zadań fundacji uzyska dodatkowe finansowanie działalności z budżetu państwa w formie dotacji podmiotowej przekazywanej przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
Szanowni Państwo! Prawo i Sprawiedliwość podczas swoich rządów wykorzystywało każdy obszar oraz każdą okazję, żeby wyprowadzić pieniądze z budżetu państwa, z kasy państwa nie tylko poza kontrolę Sejmu, ale przede wszystkim do własnych kieszeni, tworząc różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia i podmioty, gdzie zatrudniano swoich ludzi, tworząc im prawdziwe synekury. Takim przykładem również był CPK, gdzie zatrudnionych było 755 osób ze średnim wynagrodzeniem wynoszącym 16 tys. zł - bez uwzględnienia wynagrodzenia członków zarządu oraz rady nadzorczej. Najwyższa pora uporządkować ten obszar marnotrawstwa środków publicznych i przywrócić kontrolę państwa nad jego wydatkami.
Klub parlamentarny Lewicy pozytywnie opiniuje projekt ustawy i będzie głosował za. Dziękuję.