Przedstawiony przez Ministra Zdrowia dokument: Narodowa Strategia Onkologiczna - Sprawozdanie za rok 2023 wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druki nr 447 i 578).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość stanowisko wobec przedłożonego dokumentu dotyczącego realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej.
Szanowni Państwo! Choroby nowotworowe są wyzwaniem dla całego współczesnego świata, dla wszystkich społeczeństw, są wyzwaniem dla systemów, dla osób, które odpowiadają za system organizacji ochrony zdrowia, dla polityków, dla profesjonalistów działających w systemie ochrony zdrowia, ale są też ogromną tragedią dla tych osób, których dotknęły. Dlatego też należało podjąć kompleksowe działania, które w sposób skoordynowany, systemowy zapewnią pomoc tym osobom, których udziałem jest ta choroba, ale przede wszystkim zorganizują system profilaktyki, promocji zdrowia, jak również wczesnej diagnostyki i szybkiej, nowoczesnej terapii.
I takie założenia przyświecały poprzedniemu rządowi, rządowi Prawa i Sprawiedliwości, który tworzył Narodową Strategię Onkologiczną, która została wdrożona w 2020 r. Narodowa Strategia Onkologiczna, tak jak pan minister powiedział, obejmuje okres od 2020 r. do 2030 r. Jest to system skoordynowanych działań w pięciu obszarach, o których mówił tutaj pan minister. Łącznie na ten program w perspektywie dziesięcioletniej zostanie wydanych ponad 5 mld zł w pięciu obszarach. W ubiegłym roku przeznaczono na jej realizację ok. 450 mln zł.
Narodowa Strategia Onkologiczna jest to system wsparcia wszelkich działań naprawczych, które są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli świadczeń zdrowotnych udzielanych przez różne instytucje działające w tym zakresie. Więc to są dodatkowe środki, to nie jest tylko system organizacyjny, ale też wsparcie systemu ochrony zdrowia w zakresie onkologii dodatkowymi środkami, które pochodzą z budżetu państwa, i te środki zostały zabezpieczone. I to jest właśnie ważne, żeby nie tylko realizować tę medycynę naprawczą wtedy, kiedy pacjent zderzy się z dramatem choroby onkologicznej, ale przede wszystkim koordynować cały proces zapobiegania tej chorobie i zapewnić nowoczesną diagnostykę. Nowoczesna diagnostyka, nowoczesne metody wsparcia tych pacjentów to dobrze wyszkolone kadry. Przypomnę, że Prawo i Sprawiedliwość zadbało o to, aby przede wszystkim byli kształceni w odpowiedniej liczbie lekarze, pielęgniarki, wszyscy profesjonaliści, fizjoterapeuci, którzy biorą udział w całym systemie. Zadbało też o godne ich zarobki, ale przede wszystkim zadbało o to, aby mieli do dyspozycji bardzo nowoczesny sprzęt, który jest używany w tym czasie również na świecie. Również poprzedni rząd zadbał o to, aby zapewnić programy terapeutyczne. Jak pan minister wspomniał, wdrożono 145 programów terapeutycznych z zakresu onkologii, nowoczesnych programów, do których pacjenci mają dostęp, też finansowanych z budżetu państwa. Jest to ogromny wysiłek, który został poniesiony.
Oczywiście jest dziesięcioletnia perspektywa realizowania tego programu i pewnie kolejne efekty działania tego programu utworzonego i wprowadzonego przez Prawo i Sprawiedliwość będą się pojawiały w kolejnych latach, ale już mamy pierwsze efekty. Jak wynika z przedstawionego raportu, wprawdzie wzrosła ilość osób, które zostały zarejestrowane jako osoby zdiagnozowane, z chorobą nowotworową, ale ilość zgonów z powodu chorób nowotworowych w 2023 r. w porównaniu do roku 2019 była mniejsza o ponad 3 tys. w grupie mężczyzn i ponad 2 tys. w grupie kobiet. To jest taki wstępny wskaźnik efektywności działania tego programu, ale myślę, że te kompleksowe działania nakierowane na edukację, na rozwój kadr, na edukację społeczeństwa, na profilaktykę w postaci szczepień, doposażenie oddziałów spowodują efekt, który będzie dopiero widzialny, namacalny w kolejnych latach.
Dlatego bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy realizują ten program. Wprawdzie w tej chwili jest 2024 r., ale w zasadzie mówimy o realizacji takich pełnych 2 lat tego programu, bo jak powiedziałam, wszedł on w życie w 2020 r., więc myślę, że te kolejne działania (Dzwonek) i efekty tego programu będą widoczne. Jeszcze raz bardzo serdecznie wszystkim dziękuję i mam nadzieję, że obecny rząd będzie realizował tę strategię, dobrą strategię, aby rzeczywiście pacjenci z problemami zdrowotnymi mogli zawsze liczyć na wsparcie polskiego rządu. (Oklaski)