Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (druki nr 664 i 749).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Oczywiście wprowadzenie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej jest niezwykle ważne, bo następuje wskazanie konkretnych podmiotów, które mają wykonać konkretne obowiązki. I dobrze by było, żeby te zadania były jasno zdefiniowane w tym projekcie, chociaż gdy czyta się zapisy tej ustawy, to można stwierdzić, że nie do końca tak jest. Żeby ustawa mogła spełnić swoją funkcję, to musi być zapewnione finansowanie. Przedstawiciele rządu i państwo posłowie mówili o tym, że zostały zapewnione środki na finansowanie zadań określonych w projekcie ustawy.
W związku z powyższym mam pytanie. W art. 155 ust. 1 jest taki zapis, że zadania te będą finansowane m.in. z budżetu Ministerstwa Zdrowia, ze środków przeznaczonych na ratownictwo medyczne i Narodowy Fundusz Zdrowia, ze środków przeznaczonych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Mam pytanie: Czy pani minister Leszczyna wie (Dzwonek) o tym, że ta ustawa nakłada na nią dodatkowe obowiązki, które będzie musiała sfinansować? Mówicie państwo, że są przewidziane dodatkowe środki, ale de facto są to te środki, które w tej chwili są już w systemie. Państwo wykazujecie je jako nowe środki, które będą wykorzystane na obronę cywilną. Bardzo proszę o informację, czy pani minister Leszczyna o tym wie i czy to zaakceptowała. (Oklaski)