13. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (druki nr 672 i 672-A).
14. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze wsparciem finansowym dla poszkodowanych przez powódź w 2024 roku (druk nr 669).
Dziękuję bardzo.
Wysoka Izbo! Rozliczne koszty, jakie trzeba będzie ponieść w powiatach, gminach i województwach dotkniętych powodzią, nie zostały nawet szczegółowo oszacowane w ocenie skutków regulacji rządowego projektu z druku nr 672. W dziedzinach ochrony zdrowia, edukacji, infrastruktury czy mieszkalnictwa nakłady ze środków publicznych są trudne do oszacowania i nie zostały, powtarzam to, rzetelnie określone w OSR-ze, a co dopiero straty w majątku firm, przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych czy majątku prywatnym mieszkańców zalanych terenów.
Tych dotkliwych strat można było w znacznej mierze uniknąć, istotnie je zmniejszyć, gdyby samorządy i mieszkańcy zalanych terenów nie zostali zdemobilizowani wypowiedzią premiera Tuska, cytuję: ˝Prognozy nie są przesadnie alarmujące˝. Zamiast bałamucić, premier powinien był skorzystać z dostępnych instrumentów prawnych zawartych w ustawie o zarządzaniu kryzysowym umożliwiających wydawanie w sytuacji kryzysowej poleceń obowiązujących organy administracji rządowej, państwowe osoby prawne, państwowe jednostki organizacyjne (Dzwonek), organy jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorców. Trzeba to było zrobić, zamiast urządzać teraz sztaby kryzysowe w putinowskim stylu.
(Poseł Maria Małgorzata Janyska: O Boże.)
Stąd wynika moje pytanie: Czy to, że w rządowym projekcie...
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Poseł Anna Paluch:
...doprecyzowuje się przepisy z art. 7a i 7b ustawy o zarządzaniu kryzysowym, nie jest aby zasłoną dymną dla ukrycia zaniechań? Dziękuję bardzo. (Oklaski)