Sprawozdanie Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (druki nr 760 i 834).
Dziękuję bardzo.
Wysoka Izbo! System kaucyjny został wprowadzony ustawą z dnia 13 lipca 2023 r. Do ustawy matki został wówczas dodany rozdział 6b zawierający 10 artykułów, od 40g do 40p, i szereg innych drobniejszych zmian. Obecnie procedowanym projektem ustawy, z druku nr 760, dokonuje się zmian przepisów ustanowionych przed rokiem.
Jest to naturalny dla prawodawstwa proces doprecyzowania przepisów, tak aby w sposób kompleksowy i pełny regulować daną dziedzinę, aby podmioty obowiązane do stosowania przepisów miały jasną i przejrzystą sytuację prawną. Wszystkie te zmiany przepisów należy prowadzić rozważnie, słuchając głosów strony społecznej i próbując znaleźć równowagę, tak aby i małe, i duże podmioty znalazły pole do działania. Niestety sytuacja małych podmiotów na skutek wprowadzanych zmian będzie trudniejsza.
W toku prac podkomisji do projektu ustawy większość koalicyjna wprowadziła kilka poprawek sugerowanych przez stronę społeczną, a zatem z propozycji zgłoszonej przez Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców wprowadzono zmiany w art. 1 w pkt 9e w ust. 17 dotyczące terminów rozliczeń wprowadzających produkty w opakowaniach z podmiotem reprezentującym. To jest poprawka pierwsza. Kolejna poprawka zaproponowana przez Polską Federację Producentów Żywności dotyczy zawierania umów w formie dokumentowej. To była druga poprawka z przyjętych w toku prac komisyjnych. Przyjęto również poprawkę dotyczącą 3-miesięcznego okresu przejściowego dla zapasów produktów, które w dniu przystąpienia wprowadzającego do systemu kaucyjnego nie były oznakowane i nie były wprowadzone do obrotu. To była poprawka czwarta. A również została na szczęście przyjęta poprawka chroniąca jednostki handlu detalicznego dotyczące obowiązku zwrotu kaucji tym podmiotom przez odbierającego opakowania i odpady opakowaniowe.
Do projektu zostało wprowadzonych także dziewięć poprawek legislacyjnych, redakcyjnych i ujednolicających zaproponowanych przez Biuro Legislacyjne. Większość koalicyjna zdecydowała jednak o odrzuceniu poprawki naszego klubu Prawo i Sprawiedliwość skreślającej art. 2 zmieniający ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Wysoka Izbo! Zmiana sposobu rozliczeń, tzn. dokonywanie poboru i zapłaty VAT przez podmioty reprezentujące, za kaucję za opakowania objęte systemem kaucyjnym, które nie zostały zwrócone w tym systemie, przy jednoczesnym zwolnieniu z wymogu uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów opakowaniowych objętych ustawą od prowadzących nieprofesjonalną zbiórkę, stwarza realne zagrożenie rozszczelnienia systemu poboru podatku w zakresie normowanym przez omawianą ustawę.
Wysoka Izbo! Przypomnę, że ustawa z 13 lipca 2023 r., czyli ta, do której się cały czas odnosimy w toku prac, nie zawierała zmian w ustawie VAT-owskiej, bo minister finansów w naszym rządzie nie wyraził zgody na manipulowanie przy VAT, a zapis ustawy ust. 12a w art. 29a, czyli w tym, który określa podstawy opodatkowania, był jasny i spójny. Nie będę go przytaczać, przytaczałam go w pierwszym czytaniu. Wy ten zapis teraz, proszę państwa, usuwacie razem z następnym ust. 12b i wprowadzacie nowe ust. 12c i 12d, których brzmienie to jest swoiste kuriozum. Zacytuję fragment ust. 12c: wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje podwyższa podstawę opodatkowania na ostatni dzień roku o różnicę wartości kaucji wynikającą z wprowadzonych przez niego do obrotu w danym roku opakowań objętych tym systemem kaucyjnym a opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych tym systemem zwróconych do podmiotu reprezentującego w danym roku. Kwota tej różnicy zawiera kwotę podatku. Przepraszam, ale to jest beletrystyka, a nie przepisy podatkowe.
Koalicjo! Nie majstrujcie przy VAT, bo po roku waszych rządów nastąpił spadek dochodów z VAT o 22 mld zł. Ministrowi Domańskiemu najlepiej wychodzi nakręcanie reklamówek wyborczych z klubowymi koleżankami i składanie obietnic bez pokrycia, a znacznie gorzej idzie mu pobór podatków i zarządzanie finansami państwa. Bo mamy już w tej chwili 240 mld deficytu na ten rok i prawie 300 na przyszły. Czy Polska wytrzyma 0,5 bln zł deficytu w 2 lata? Wątpię.
Wysoka Izbo! Koalicjo 13 grudnia! Nie będziemy mogli poprzeć tej ustawy, jeżeli tych zapisów nie zmienicie. Dziękuję bardzo. I pozwalam sobie ponownie złożyć poprawkę w imieniu mojego klubu. Bardzo proszę.