Sprawozdanie Komisji Edukacji i Nauki o rządowym projekcie ustawy o zmianie nazwy Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (druki nr 727 i 739).
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Pani Minister! Projektowana ustawa ma na celu zmianę nazwy: Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie na: Akademia Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie. Zmiana nazwy akademii ma nastąpić z dniem 20 grudnia 2024 r. Ponieważ publiczną uczelnię akademicką powołuje się na mocy Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, to również tworzy się to w drodze ustawy, czyli zmiana nazwy uczelni również jest w ten sposób procedowana.
Projektowana ustawa jest zgodna z wnioskiem rektora akademii skierowanym do ministra do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dotyczącym zmiany nazwy akademii. Wniosek został poparty w załączonych pozytywnych opiniach, uchwałach organów kolegialnych, takich jak Senat czy rada uczelni.
Ta krakowska akademia w swojej 75-letniej tradycji już kilkakrotnie zmieniała swoją nazwę. Jej historyczna nazwa: Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego w Krakowie zmieniona później na: Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, a następnie na: Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie pochodzi z okresu, gdy na uczelni realizowane było kształcenie jedynie na studiach na kierunku wychowanie fizyczne. Akademia sukcesywnie rozszerza swoją ofertę edukacyjną o nowe kierunki studiów, umiejętnie dostosowując je do zapotrzebowania społecznego.
W wyniku zachodzących w akademii zmian obecnie jej działalność dydaktyczna i naukowa nie dotyczy wyłącznie wychowania fizycznego, ale mieści się w szeroko rozumianej kulturze fizycznej, stąd też projekt procedowanej ustawy zasługuje na poparcie, gdyż nowa nazwa akademii odzwierciedli prowadzoną przez nią aktualnie działalność dydaktyczną i naukową z zakresu kultury fizycznej, który to zakres jest szerszy niż zakres wychowania fizycznego. W uzasadnieniu ustawy podkreślono, że przyczyni się to do kreowania wizerunku akademii jako instytucji posiadającej kompetencje i możliwości rozwoju w zakresie dbałości o zdrowie i prawidłowy rozwój psychologiczny człowieka przez wychowanie fizyczne, sport, turystykę, rehabilitację i rehabilitację medyczną.
Wobec powyższego, szanując wolę środowiska akademickiego tej zasłużonej uczelni krakowskiej, która wykształciła w swoich murach świetnych pedagogów, trenerów i wybitnych sportowców, klub Prawa i Sprawiedliwości popiera przedłożony projekt ustawy. Serdecznie dziękuję.