Oświadczenia.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Są różne ważne inwestycje naszym kraju, ale bardzo ważną inwestycją był przekop Mierzei Wiślanej i związane z tym otworzenie portu morskiego w Elblągu na nowe perspektywy i na rozwój. Będzie to możliwe - port morski w Elblągu stanie się portem z prawdziwego darzenia - jeżeli zrobimy kilka elementarnych rzeczy. Po pierwsze, chodzi o wpisanie do ustawy portu morskiego w Elblągu jako portu o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
(Głos z sali: Tak jest.)
Takie są porty w Gdańsku, w Gdyni czy kompleks Szczecin-Świnoujście. To po pierwsze.
Po drugie, port wreszcie skorzysta ze swojego pełnego potencjału, który obecnie wykorzystuje w mniej niż 10%, a w ogólnym rozrachunku przeładunkowym jest to promil. To promil, jeśli chodzi o przeładunek w skali całego kraju. Nie wspominam już o tym, że liczba osób, które są tam zatrudnione, które pracują na rzecz tego portu, wynosi sześć, w tym nominat polityczny prezydenta miasta oraz główna księgowa.
To jest naprawdę niecodzienna sytuacja, że samorząd pozostawił sam port miejski o takich możliwościach. Warto powiedzieć, że Zarząd Portu Morskiego Elbląg sp. z o.o. - chodzi właśnie o port morski w Elblągu - to jest spółka w 100% samorządowa. Spółka jest zobowiązana do tego, żeby ostatni odcinek w granicach portu - chodzi o 900 m - został przez nią pogłębiony. To wynika nie z mojego widzimisię, nie z widzimisię polityków Prawa i Sprawiedliwości czy ludzi, którzy sceptycznie patrzą na obecnych członków samorządu Elbląga. To wynika z przepisów prawa, a także z tego, co politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, jak ostatnio się okazało, bardzo lubią, czyli z opinii prawnych. Z tych opinii prawnych sporządzonych przez zaufanych ludzi, przez osoby, które zostały wybrane jako eksperci przez włodarzy miasta, jasno wynika, że to właśnie ta spółka jest (Dzwonek) zobowiązana do wykonania tego pogłębienia.
Panie Marszałku! Jeszcze dwa zdania. Miasto w perspektywie na ten rok - to związane jest z wydatkami w budżecie - przeznaczyło okrągłe 0 zł na rozwój tego portu, a w perspektywie wieloletniej do 2035 r. również mamy okrągłe 0 zł, Widzimy, jak rozwija się transport morski, jaką jest przyszłością. To byłaby wielka szansa dla Elbląga, który był miastem portowym i zasługuje na to, żeby być miastem portowym, bo to stwarza możliwości związane z generowaniem nowych miejsc pracy, wzrostem gospodarczym, a tym samym zwiększeniem jakości życia nie tylko w Elblągu, lecz także w całym subregionie elbląskim.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Poseł Andrzej Śliwka:
Warto to zrobić, żeby post morski w Elblągu był portem z prawdziwego zdarzenia, czwartym portem Rzeczypospolitej. Dziękuję. (Oklaski)