Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (druki nr 30 i 583).
Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministry! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! To truizm, że osobom z niepełnosprawnościami oraz ich bliskim żyje się trudniej niż osobom w pełni sprawnym, które mogą bez ograniczeń pracować i zarabiać na swoje utrzymanie. Opieka medyczna i rehabilitacja, specjalistyczne żywienie oraz środki higieny osobistej kosztują coraz więcej, tymczasem wsparcie, jakie nasze państwo oferuje tej grupie społecznej, przez lata praktycznie stało w miejscu.
Od początku istnienia ruchu Polska 2050 deklarowaliśmy, że podejmiemy realne działania zapewniające godne warunki życia osobom z niepełnosprawnościami. Potwierdziliśmy to zobowiązanie po tym, jak zaufali nam państwo 15 października, w umowie koalicyjnej obecnego rządu. Nasz przedstawiciel minister Łukasz Krasoń został pełnomocnikiem rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami i jest pierwszą osobą z zaawansowaną niepełnosprawnością, która zajmuje tak wysokie stanowisko rządowe nie tylko w Polsce, ale w ogóle na świecie. Jesteśmy zdeterminowani, aby dołożyć wszelkich starań, by osoby z niepełnosprawnościami mogły czuć się w naszym kraju pełnoprawnymi obywatelkami i obywatelami. Dziś tak nie jest. Wystarczy spojrzeć na liczby. 1780 zł - tyle wynosi dzisiaj renta socjalna. Płaca minimalna w Polsce wynosiła tyle w 2015 r., prawie 10 lat temu.
(Poseł Urszula Rusecka: Jak wyście rządzili właśnie.)
My nie rządziliśmy, jesteśmy nowym ugrupowaniem.
Dziś to kwota dwuipółkrotnie większa. Jak osoby z niepełnosprawnościami mają czuć się godnie w kraju, który nie zapewnia im minimum godnej egzystencji?
(Poseł Urszula Rusecka: Świadczenie wspierające jest.)
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Pani poseł... (Dzwonek)
Poseł Wioleta Tomczak:
Naszą ambicją w Polsce 2050 jest...
(Wypowiedź poza mikrofonem)
...wypracowanie wspólnie ze stroną społeczną (Dzwonek) modelu nowej polityki społecznej włączającego wszystkich obywateli bez względu na stopień ich sprawności - modelu na pokolenia, a nie na kadencję.
Nasz klub z uwagą zapoznał się z projektem ustawy wraz z uzasadnieniem, który zdecydowało się poprzeć tak wiele obywatelek i obywateli. Przyjęcie tego projektu będzie ważnym krokiem na drodze do nowej polityki społecznej. Ustanowienie dodatku dopełniającego oznacza w praktyce bezprecedensowy wzrost wysokości renty socjalnej, zasypuje przepaść, jaka dzieliła rentę socjalną od płacy minimalnej. Właśnie dlatego jako klub Polska 2050 - Trzecia Droga popieramy przyjęcie projektu w kształcie zaproponowanym w sprawozdaniu komisji. Sprawiedliwość społeczna nie może być tylko pustym zapisem w konstytucji, a każdy krok w celu jej urzeczywistnienia należy przyjąć z aprobatą.
Warto na koniec zwrócić jeszcze uwagę na nazwę nowego świadczenia: dodatek dopełniający. Niejako z definicji stanowi on uzupełnienie czegoś, co w pierwszej kolejności nie zostało właściwie zaprojektowane. Dlatego jako Polska 2050 wiemy, że ta ustawa to tylko krok na drodze do nowego, kompleksowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy zdeterminowani, aby ten system zbudować. Dziękuję serdecznie. (Oklaski)