Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o:
- przedstawionym przez Prezydium Sejmu projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia księdza Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci,
- poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci
(druki nr 710, 711 i 723).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przed nami szczególna rocznica, która przypomina nam jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w naszej niedawnej historii. 19 października mija 40. rocznica uprowadzenia i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana ˝Solidarności˝.
Ks. Jerzy Popiełuszko był nie tylko duchownym, był przede wszystkim niezłomnym obrońcą praw człowieka i godności każdego. Jego misja wykraczała poza sprawy duchowe. Był symbolem walki o wolność, walki o prawdę i godność jednostki. Stał się symbolem walki o wolną Polskę. Msze święte, które celebrował m.in. w Warszawie, gromadziły tysiące osób. Stały się manifestacją oporu wobec systemu komunistycznego. Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią - mawiał bł. ks. Jerzy. I tak właśnie zdobywał wokół siebie ludzi. Otwartym sercem. Robotników, intelektualistów, młodzież, tłumy Polek i Polaków.
19 października 1984 r. podczas powrotu z Bydgoszczy ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony i zakatowany przez esbeków.
Jego śmierć wstrząsnęła nie tylko Polską, ale całym światem, stając się symbolem okrucieństwa i zbrodni systemu komunistycznego. To barbarzyńskie morderstwo miało na celu zastraszenie społeczeństwa i zdławienie oporu, jednak zamiast osiągnąć zamierzony cel, przyniosło odwrotny skutek. Śmierć ks. Jerzego uświadomiła Polakom, jak wysoką cenę trzeba zapłacić za wolność i za sprawiedliwość. Jego pogrzeb, w którym uczestniczyły setki tysięcy ludzi, przekształcił się w ogromną manifestację, dowodząc, że Polacy nie godzą się na przemoc, nie godzą się na terror.
Jako parlamentarzyści, reprezentanci obywateli, mamy obowiązek, ale też wielki zaszczyt uczcić pamięć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Jego życie i męczeńska śmierć przypominają nam, że nawet w najtrudniejszych chwilach warto walczyć o to, co dobre, i o to, co słuszne. Jego postawa jest świadectwem, że dobro zawsze zwycięży. Dziś, 40 lat po jego tragicznej śmierci, wspominamy ks. Jerzego wdzięcznością i podziwem. Jego niezłomność jest dla nas wszystkich wzorem do naśladowania, podobnie jak jego słowa, które powinny być dla nas drogowskazem: Wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać szacunek, gdy inni się ją nienawiść. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą. Część jego pamięci! (Oklaski)