Zgłoś uwagi
#polska2050td

Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga

Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga
Oceń klub
Ocena
1.9
Pozycja w rankingu:
7
Liczba głosów: 489
Sprawdź historię ocen
Informacje ogólne
Informacje Aktualności
Oceń klub
Ocena
1.9
Pozycja w rankingu:
7
Liczba głosów: 489
Sprawdź historię ocen
Wróć do listy
Poseł Paweł Zalewski - Wystąpienie z dnia 25 września 2024 roku.
P. 10. - Informacja Prezesa Rady Ministrów i członków Rady Ministrów na temat powodzi we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, działaniach podjętych w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia
24 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

10. punkt porządku dziennego:

Informacja Prezesa Rady Ministrów i członków Rady Ministrów na temat powodzi we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, działaniach podjętych w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia.

Poseł Paweł Zalewski:

    Pani Marszałek! Panie Premierze! Wysoka Izbo! Chcę zacząć moje wystąpienie w imieniu klubu Polska 2050 od złożenia wyrazów głębokiego współczucia bliskim tych, którzy zginęli w powodzi, a także wyrazów współczucia i bardzo głębokiej solidarności tym wszystkim, którzy w powodzi ucierpieli. Ustaliliśmy z koleżankami i kolegami z klubu, że będę mówił przede wszystkim do tych dotkniętych powodzią, bo oni tak naprawdę są najważniejsi. Nie jako grupa, ale jako każdy człowiek - każdy człowiek, który przeżył koszmar, który jest konfrontowany z pytaniem, co dalej, w jaki sposób wrócić do normalności, do normalnego życia. Każdy człowiek, który znajduje się w tej sytuacji, jest dzisiaj adresatem tego, co w tej Izbie mówimy wszyscy, od prawej strony po lewą stronę.

    Chcę powiedzieć, że dzisiaj najważniejszą rzeczą, która nas tutaj sprowadza, jest pomoc, konkretna pomoc dla powodzian. Dziękuję Radzie Ministrów, dziękuję premierowi, dziękuję ministrom za te bardzo dogłębne informacje o tym, co zrobili w przypadku tego koszmarnego żywiołu - woda, powódź to wielka siła, to koszmarny żywioł. A dziękuję przede wszystkim za to, co powiedzieli o tym, co zrobią, co państwo zrobi dla tych, którzy ucierpieli, i za tę niezwykle ważną deklarację, za to niezwykle ważne zobowiązanie, panie premierze, państwo ministrowie, że nikt, kto potrzebuje pomocy, nie będzie odchodził z kwitkiem, że każdy, kto znalazł się w sytuacji tragedii, będzie taką pomoc miał. (Oklaski) To jest wielkie zobowiązanie, które - mogę powiedzieć w imieniu pani minister z naszego klubu i naszych posłów, członków naszego środowiska politycznego - będziemy realizować z całą mocą. Jestem przekonany, że te propozycje, ta konkretna pomoc, która obejmuje wszystkie dziedziny życia, odpowiadają na tę potrzebę, która dzisiaj na tych terenach występuje.

    Ale równolegle do tej walki, bo ciągle jeszcze trwa walka o to, aby powodzi na terenach niezalanych nie było, i ciągle biorą w niej udział z wielką ofiarnością, z wielkim poświęceniem służby, wojsko, ludność cywilna, administracja lokalna - otóż równolegle do tej walki trwa bardzo ważny proces, który obejmuje nas wszystkich, także w tej Izbie, a może nawet przede wszystkim w tej Izbie. To jest proces budowy zaufania. Zaufanie jest niezwykle ważną wartością społeczną, której w Polsce, wiemy doskonale, bardzo często brakowało. Jak się czyta różne badania, to się widzi, że zaufanie do państwa, ale także zaufanie do siebie nawzajem nie jest na najwyższym poziomie. A my wiemy doskonale, że tylko zaufanie pozwoli społeczeństwu przejść przez kryzys. Żyjemy w bardzo trudnych czasach, w bardzo niebezpiecznych czasach.

    Dziś mamy powódź, mamy dramat w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie, w Małopolsce, na Śląsku, ale przecież przygotowujemy się do bardzo ważnych innych wyzwań. W tych wszystkich wyzwaniach zaufanie jest kluczem do sukcesu. I to zaufanie nie ma barwy politycznej. Nie chodzi o zaufanie do PiS-u czy zaufanie do Platformy. To jest zaufanie do instytucji państwowych, a także do siebie nawzajem. Jak patrzę na to, co się dzieje na terenach dotkniętych powodzią, to widzę bardzo wyraźnie, że ludzie, którzy tam mieszkają, ten egzamin, krytyczny egzamin solidarności sąsiedzkiej, zdają. (Oklaski) Mamy olbrzymią liczbę przykładów tego, jak ludzie sobie pomagają, pomagali, jak ludzie wychodzili do siebie i nawet niepytani robili wszystko, aby uratować życie, dobytek i pomóc wszystkim dotkniętym.

    Mamy również działania służb państwa, działania wojska. I nie jest przypadkiem, że ze wszystkich ław w tej Izbie płyną podziękowania do żołnierzy Wojska Polskiego, do funkcjonariuszy Policji, straży pożarnej, do druhów ochotniczych straży pożarnych, do tych wszystkich, którzy w samorządach, a także w administracji państwowej zaangażowali się w walkę z tym żywiołem i w pomoc ludziom. To jest bardzo ważne doświadczenie. To jest bardzo ważne doświadczenie, bo pokazuje, że możemy mieć zaufanie do siebie nawzajem, a także możemy mieć zaufanie do instytucji państwowych, do tych wszystkich instytucji, którym dzisiaj nawet opozycja dziękowała. I słusznie, i za to jestem wam wdzięczny, biłem brawo waszemu przedstawicielowi, gdy słusznie dziękował służbom.

    Budowa zaufania to jest bardzo ważne zadanie. Ale ona nie dotyczy wyłącznie instytucji państwowych, które przecież przygotowały te wystąpienia. Ministrowie są politykami, ale to, co dzisiaj pokazali, to efekt pracy urzędów, instytucji od dołu do góry, to efekt świadomości potrzeb nie konkretnej grupy politycznej, ale tych wszystkich, którzy służą państwu, bo praca w administracji, bo praca w służbach, bo praca w wojsku jest wielką służbą państwu polskiemu. I to jest ich zasługa. Dzisiaj widać, że ich praca przynosi efekt, że ich praca ma sens i że to wielkie zobowiązanie, które na siebie przyjmujemy, że wszyscy, którzy potrzebują pomocy, ją otrzymają, zostanie zrealizowane.

    Jestem przekonany, panie i panowie posłowie z opozycji, że to jest również wasza wola, że to jest również wasz interes i że wy podobnie myślicie. Bo tylko i wyłącznie działając razem i odcinając pewne kwestie od bieżącej polityki, od szukania plusów i minusów dla siebie i dla drugiej strony, tylko wtedy, kiedy uznamy, że jest pewna wartość, pewien moment, w którym trzeba być razem, odniesiemy sukces. Musimy być tacy jak Polacy na samym dole - że sobie pomagają w tej kluczowej kwestii.

    Szanowni państwo, jest moment, w którym wojny plemienne powinny się skończyć. One powinny się skończyć na tej sali. To jest moment, w którym wszyscy są zagrożeni. (Oklaski) A tak jest w południowo-zachodniej Polsce dotkniętej powodzią. To jest ten moment, kiedy wojnom plemiennym trzeba powiedzieć: dość...

    (Głos z sali: Powiedz to premierowi.)

    Nie jesteśmy na ty, panie pośle.

    ...bo wszyscy będziemy z tego rozliczani.

    Muszę powiedzieć, że ta Izba jest pewnym symbolem. Jest symbolem tego, co w Polsce jest dobre, ale także jest symbolem tego, co w Polsce jest złe. Ja nie chcę tutaj nikogo pokazywać, bo myślę, że nie ma nikogo bez winy, ja też mogę pierwszy uderzyć się w piersi, ale ta kłótliwość i to pieniactwo, które są widoczne, także podczas tej debaty... Zamiast mówić o tym, aby pomóc Polakom, co robiliście? Przekrzykiwaliście się nawzajem, obarczaliście się odpowiedzialnością w zupełnie absurdalny sposób. Przecież jak się... Jaki obraz państwa wyłania się z wypowiedzi opozycji, i pana ministra Ociepy, i pana premiera Morawieckiego? Że to rząd doprowadził do powodzi i że to rząd jest odpowiedzialny nawet za ofiary śmiertelne. Przecież to jest absurd. Przecież wy sami wiecie, że to jest absurd. To jest ten moment, aby...

    (Wypowiedź poza mikrofonem)

    A z drugiej strony - tak, rzeczywiście - myślę, że słowa o patologii tutaj dziś w tej debacie, tej konkretnej debacie, są absolutnie nieuzasadnione, bo nie o tym rozmawiamy. Rozmawiamy o tym, co wspólnie zrobić. To jest nasz wielki egzamin. Państwo rozumiane jako administracja, rozumiane jako służby, jako wojsko - przecież to jest państwo - zdaje egzamin. Państwo robi, co może w tych warunkach, i przyznam, że ten obraz, który przedstawili ministrowie, jest imponujący. Naprawdę jest imponujący i musicie to przyznać. (Oklaski)

    Ale z drugiej strony jest to wielkie zadanie dla nas, dla nas na tej sali, abyśmy to my zdali egzamin z budowania zaufania, zaufania do polityki, do partii politycznych (Oklaski), do liderów państwowych, bo opozycja też przewodzi państwu, też ma swoją rolę, nie tylko koalicja rządowa taką odgrywa. I to jest rzecz absolutnie fundamentalna. Dziś, kiedy pytamy się, czy państwo zdaje egzamin, musimy sobie zadać pytanie, czy my w tej Izbie zdajemy egzamin...

    (Głos z sali: Nie zdajemy.)

    ...czy jesteśmy w stanie rozmawiać o konkretnych projektach - jutro zobaczymy, jutro będą omawiane konkretne ustawy - czy jesteśmy w stanie rozmawiać o interesach, problemach i tragediach konkretnych ludzi, którzy przeżyli i przeżywają tę powódź i będą jeszcze przeżywali jej skutki. I to jest rzecz absolutnie fundamentalna, to jest rzecz bardzo ważna dla nas. Jeżeli bowiem mówimy o wspólnocie narodowej, którą jesteśmy - bo mimo wojen plemiennych jesteśmy wspólnotą narodową - to musimy sobie powiedzieć, jakiej polityki w warunkach kryzysu wspólnota narodowa potrzebuje.

    Ostatnia rzecz, dwa słowa. Otóż bardzo ważna jest pomoc tu i teraz, bardzo ważne są deklaracje dotyczące odbudowy. Muszę powiedzieć, że jestem dumny, że jestem członkiem tego rządu, że jestem członkiem klubu, który ten rząd wspiera w zakresie zobowiązań, które podejmuje. Ale my, Polska 2050, myślimy z dużym wyprzedzeniem. Wiemy, że te projekty hydrologiczne, te projekty hydrotechniczne, które chronią przed powodzią, wymagają porozumienia ponadpartyjnego. Wielokrotnie o tym mówiliśmy i tego oczekujemy. Cieszymy się również, że były takie zapowiedzi, że będą powstawały nowe zbiorniki retencyjne, że będą wzmacniane wały, że będą oczyszczane rzeki, że mówiąc krótko, państwo będzie przygotowywało się na następną nawałnicę.

    Kończąc, powiem tak: chciałbym, abyśmy wszyscy, także opozycja, podjęli to zobowiązanie, które dzisiaj, jak myślę, wspólnie czynimy, że wszystkim będziemy pomagali i że jutro przyjmiemy ustawy, które będą konkretne, które będą w bardzo konkretny sposób mówiły, jak te zobowiązania rządowe będą realizowane, że wszyscy będziemy głosowali za ich przyjęciem. Mam nadzieję, że zdamy ten egzamin i że pokażemy (Dzwonek), że jako Izba jesteśmy reprezentantem wspólnoty narodowej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Czytaj więcej
Umieść film na stronie
Zgoda
Szczegóły
O plikach cookie
Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Pliki cookie (ciasteczka) to małe pliki tekstowe, które mogą być stosowane przez strony internetowe, aby użytkownicy mogli korzystać ze stron w bardziej sprawny sposób.

Prawo stanowi, że możemy przechowywać pliki cookie na urządzeniu użytkownika, jeśli jest to niezbędne do funkcjonowania niniejszej strony. Do wszystkich innych rodzajów plików cookie potrzebujemy zezwolenia użytkownika.

Niniejsza strona korzysta z różnych rodzajów plików cookie. Niektóre pliki cookie umieszczane są przez usługi stron trzecich, które pojawiają się na naszych stronach.

Dowiedz się więcej na temat tego, kim jesteśmy, jak można się z nami skontaktować i w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe w ramach Polityki prywatności.
Odmowa
Spersonalizuj
Zapisz wybrane
Zezwól na wszystkie