Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 728).
Dziękuję bardzo.
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Szanowni Obywatele! Na przestrzeni tak naprawdę setek lat, na przestrzeni wieków człowiek musiał stawiać czoła różnym wyzwaniom. Zawsze w tych wszystkich procesach, które toczyły się od zarania świata, człowiek musiał podejmować jakieś trudne decyzje, bo przydarzały się różne pandemie, epidemie, katastrofy, kataklizmy itd., itd. Na szczęście w tym wszystkim, w życiu człowieka mamy postęp, mamy rozwój, mamy technologie, nowe technologie. To wszystko pozwoliło nam jako ludzkości zrobić krok do przodu, pozwoliło nam jako ludzkości, ludziom być w tym miejscu, w którym teraz jesteśmy. Przecież mamy dostęp do Internetu, mamy smartfony, mamy komputery.
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że wszystko jest super. Niestety wraz z całym rozwojem, wraz z technologią, która weszła w nasze życie, pojawiają się też różne niebezpieczeństwa i związane z tym wszystkim zagrożenia. Myślę, że gdybyśmy jeszcze 10, 20 czy 30 lat temu powiedzieli naszym dziadkom o czymś takim jak patostreaming, cyberprzemoc, cyberprzestępczość, to chyba nikt z nich nie miałby zielonego pojęcia o tym, co w ogóle mamy na myśli. Często te zmiany, które wynikają z rozwoju technologicznego, z tego, że świat po prostu idzie do przodu, mają ogromny wpływ na nasze życie. Niestety albo stety w wielu przypadkach dochodzi do takich sytuacji, w których mają wpływ nie tylko na nasze życie, ale również na naszą śmierć.
Jednym z takich zjawisk, które na przestrzeni ostatnich lat bardzo wyraźnie ujawniły się w naszym życiu, co prawda głównie w życiu online, w życiu wirtualnym, jest hejt, o którym już kilkukrotnie tutaj, w parlamencie mieliśmy okazję debatować i rozmawiać. Szanowni państwo, hejt to coś, co, jak myślę, dotyczy na pewno wielu z nas, jeżeli nie wszystkich z nas. To, że dotyczy on nas, osób publicznych, w mojej opinii tak naprawdę nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu. Problemem jest to, że hejt dotyczy osób młodych, osób nieletnich, osób, które prowadzą działalność gospodarczą, zwykłych, uczciwych ludzi, którzy codziennie mijają się na ulicy albo których my mijamy na ulicy. W niektórych momentach, w niektórych okolicznościach gdzieś pojawia się ktoś, kogo dzisiaj nazywamy anonimowym hejterem. To właśnie ta osoba jest w stanie wszystko zepsuć przez swoje postępowanie.
Wysoka Izbo! W związku z powyższym kilka miesięcy temu założony został w naszym parlamencie, w Sejmie zespół do spraw walki z anonimowym hejtem w Internecie. Ten zespół na przestrzeni ostatnich miesięcy wypracował wstępny projekt ustawy, który kolokwialnie nazwaliśmy ustawą o ślepym pozwie. Nasze prawo funkcjonuje w taki sposób, że aby móc dochodzić swoich roszczeń, swoich praw, bronić swojego dobrego imienia, np. w sądzie, musimy iść do sądu, złożyć odpowiedni wniosek, odpowiednie dokumenty i wyraźnie wskazać, wyraźnie pokazać osobę, która wyrządziła nam jakąś szkodę. Niestety w tym przypadku, o którym rozmawiamy, w przypadku anonimowego hejtu nie jesteśmy w stanie wskazać tej osoby, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, nasz potencjalny hejter jest osobą anonimową.
Czym zatem ma być ślepy pozew? Ślepy pozew ma być orężem danym naszym obywatelom po to, aby ci, którzy czują się hejtowani, których dobre imię zostało zszargane w Internecie, mogli złożyć pozew przeciwko tak naprawdę nie wiadomo komu, po to, aby w momencie, kiedy poczują się faktycznie zhejtowani, mogli złożyć wniosek o ślepy pozew, aby sąd wziął na siebie ocenę tego wniosku i ustalenie personaliów potencjalnego hejtera, jeżeli oczywiście uzna, że ten wniosek jest zasadny.
Szanowni Państwo! Ustalenie personaliów hejtera może dać nam to, że osoba poszkodowana będzie mogła dochodzić swoich praw. Jeżeli nigdy nie ustali się, chociażby z powodów technicznych, kim tak naprawdę jest ten anonimowy hejter, to osoba składająca pozew będzie mogła otrzymać z sądu dokument, w którym będzie bardzo jasno, ewidentnie pokazane, że ktoś, kto obmawiał cię w Internecie, ktoś, kto pisał o tobie źle, ktoś, kto mówił na twój temat niedobre rzeczy, jest hejterem, jest anonimowy, nie jest to nikt, kim tak naprawdę należy się zajmować w poważny sposób.
Szanowni Państwo! Nasz zespół złożył projekt ustawy. Bardzo chcielibyśmy, aby ten projekt był procedowany ponad wszelkimi podziałami w pełnym tego słowa znaczeniu. Jesteśmy bardzo otwarci na to, aby każdy z nas, każdy, kto pracuje na tej sali, każdy, kto pracuje w jakiejś komisji, przyszedł do nas już dzisiaj, zapraszamy, aby zaproponować zmiany, które będzie chciał wnieść do naszej ustawy. Chcemy, aby to było dobre prawo, aby to było prawo, które będzie realnie pomagało, w sposób szczególny tym osobom, o których wcześniej mówiłem, czyli osobom nieletnim, osobom, które same nie są w stanie obronić się przed anonimowym hejtem w Internecie.
Na sam koniec mojej wypowiedzi chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy wzięli udział w tych pracach, którzy brali udział w posiedzeniach naszego zespołu i którzy jeszcze będą brali w nich udział. Dlatego że tak naprawdę w tym momencie nie chcemy kończyć tej pracy, ale jeżeli uda się przeprocedować tę ustawę, to nie będziemy chcieli zatrzymać się w tym miejscu, tylko będziemy chcieli iść dalej i jeszcze to dopracować po to, żeby ten cały projekt związany z anonimowym hejtem, ze wsparciem dzieci, młodzieży był jeszcze lepszy.
Dlatego bardzo dziękuję wszystkim NGOs, które wzięły udział w spotkaniach naszego zespołu. Dziękuję wszystkim firmom, szczególnie tym instytucjom, które reprezentują platformy socialmediowe w Internecie. Dziękuję środowisku prawniczemu, dziękuję celebrytom - nie wszyscy z nich lubią, żeby mówić o nich: celebryci - wszystkim znanym osobom z pierwszych stron gazet, z telewizji, które przychodziły na spotkania naszego zespołu i opowiadały o ich doświadczeniach, opowiadały, co o tym myślą, jak powinniśmy starać się ten problem rozwiązywać. Dziękuję bardzo Ministerstwu Cyfryzacji, dziękuję bardzo ministerstwu edukacji za współpracę przy tym projekcie. I w sposób szczególny chciałbym podziękować tutaj trzem kolegom posłom, z którymi najwięcej czasu poświęciliśmy na pracę nad tym projektem, i wymienić ich tutaj. Dziękuję panu posłowi Piotrkowi Strachowi, panu posłowi Kamilowi Wnukowi i panu wiceministrowi Michałowi Gramatyce.
Dziękuję bardzo i zapraszam, mam nadzieję, do owocnej debaty na ten temat. Dziękuję bardzo. (Oklaski)