Transkrypcja
No i po krótkich reklamach wróciliśmy do Państwa i naszym gościem, którego serdecznie witamy jest Pan Poseł Michał Kowalski, Prawo i Sprawiedliwość. Dzień dobry Panie Pośle. Witamy serdecznie. Najpierw zaczniemy sobie materiałem, takim krótkim urywkiem wczorajszego programu Andrzeja Gajcego. Pierwsza rozmowa dnia właśnie, to była rozmowa z Panem Mariuszem Błaszczakiem. Pan prezes profil kandydata przedstawił na antenie Radia Maryja dwa tygodnie temu. Czyli będzie to kandydat poniżej 50 roku życia. No będzie to kandydat rzeczywiście taki bliższy, jeżeli chodzi o wiek do prezydenta Karolana Wrockiego. Ale rzeczywiście przyszedł do Pana Pan prezes Kaczyński i powiedział, Mariusz dokonałem tego wyboru, postawiłem i tutaj padło to imię i nazwisko? Nie, to inaczej to wszystko wyglądało. Ale jakaś taka rozmowa była. Natomiast konsultacje oczywiście były. Pan prezes Jarosław Kaczyński słynie z tego, że konsultuje swoje decyzje. I tych konsultacji rzeczywiście sporo było. Rozmów było sporo. Ale czy to prawda, że nikt w zasadzie w PiSie nie wie, jaki to jest kandydat poza naprawdę najbliższymi współpracownikami, tak jak Pan Prawdomistorze, choćby Mateusz Marawiecki, który także jest wiceprezesem PiS, nie wie, co to jest za kandydat. Panie redaktorze, to naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Znaczenie będzie miało to, co jutro już usłyszymy z ust Pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego. I teraz pytanie, czy na naszej kanapie siedzi kandydat PiS na premiera. Wiek by się zgadzał. To jest dobre pytanie. Nie zakładam, że jestem tym kandydatem, chociaż nigdy nie wiadomo, co w Pana prezesa. Ale dzisiaj wielka konwencja o godzinie 14. Miejsce jest bardzo symboliczne, bo jest to jednak hala krakowskiego Sokoła. Wie Pan, kto będzie przedstawiony? Mamy kilku dobrych kandydatów, znakomitych, którzy poprowadzą całą naszą formację do zwycięstwa. Naszym celem jest wygrać wybory za półtora roku. I to jest cel numer jeden, który sobie wszyscy stawiamy. My bardzo ciężko pracujemy w tej chwili w naszych okręgach. Odwiedzamy gminy, odwiedzamy powiaty. A dzisiejsza konwencja wyłoni tego najlepszego kandydata, który będzie w stanie pociągnąć całą formację do zwycięstwa. Jesteśmy pewni, że te wybory przyszłoroczne, parlamentarne wygramy. I będziemy naprawiali Polskę, bo trzeba ją po prostu dzisiaj naprawiać. Ale czy ten kandydat to jest remedium na te konflikty, o których słyszymy ostatnio w Prawie i Sprawiedliwości? Kandydat to jest osoba, która będzie miała za zadanie pociągnąć całą formację. Tak jak powiedziałem, nasz klub parlamentarny to jest prawie 190 posłów. Do tego dochodzą senatorowie, do tego dochodzą europosłowie. Cała formacja jest bardzo liczna. Jesteśmy zdeterminowani, aby bardzo ciężko pracować. Jeszcze bardziej, jeszcze ciężej aniżeli dzisiaj. Chociaż dzisiaj pracujemy już bardzo, bardzo ciężko. Ta konwencja pokaże, że w naszej ugrupowaniu, naszej formacji jest jedność. Ponieważ bez jedności nie jesteśmy w stanie wygrać tych wyborów. Tak jak powiedziała pani traktor, symboliczne miejsca Hala Sokoła. Tam, gdzie pan prezydent Karol Nawrocki również rozpoczął wielki swój marsz po zwycięstwo. Nikt na początku nie dawał mu takich dużych szans. Okazało się, że jest fenomenalnym kandydatem. Jest i fenomenalnym prezydentem, którego z całej siły, z całą mocą wszyscy wspieramy. Czy to będzie kandydat właśnie w pokroju pana prezydenta Karola Nawrockiego, wcześniej prezydenta Andrzeja Dudy? Postać mniej znana, szerszej społeczności? Czy jednak nazwisko doskonale znane wszystkim Polakom, które będzie po prostu tą siłą swojego nazwiska również ciągnęło Prawo i Sprawiedliwość do życia? Jestem przekonany, że to będzie znakomity kandydat, który ma bardzo mocną charyzmę, który będzie w stanie wszystkich naszych parlamentarzystów zmobilizować do ciężkiej pracy. Będzie to osoba, która ma wielki autorytet w formacjach prawicowych. I wydaje mi się, że właśnie z tą osobą, która zostanie dzisiaj przedstawiona o godzinie 14 w Krakowie, pójdziemy wspólnie po zwycięstwo. Dzisiaj kandydat zostanie ogłoszony, przedstawiony opinii publicznej. Jutro już wiemy, że będzie miał pierwsze spotkanie z mediami. A czy jest jakaś strategia ogólnie na pozostałe dni? No bo jednak kampania jeszcze nie ruszyła, prekampania tak naprawdę też nie. No ale to już jest chyba czas. Bardzo dużo czasu. Wcale nie ma tak dużo czasu, panie redaktorze. Zostało tak naprawdę półtora roku. Czas bardzo szybko biegnie. My musimy ciężko pracować. Czy jest strategia? Tak. Pracujemy cały czas ciężko w okręgach. Mamy zespoły parlamentarne. Mamy też zespoły, które pracują nad programem Prawa i Sprawiedliwości. W różnego rodzaju dziedzinach jest. I to wojskowość, śródła zdrowia, sprawy społeczne, szkolnictwo. Także tych tematów jest bardzo dużo. Te zespoły pracują bardzo intensywnie. Ja jestem w dwóch zespołach tych programowych. Dlatego wiem, że to jest bardzo ciężka praca, która wymaga dużego poświęcenia. Oprócz tego musimy też pracować w okręgach. Musimy pracować w parlamencie, w zespołach, w komisjach. Ale mogę Państwa zapewnić, że dzisiejszy kandydat będzie znakomitą osobą, która z pewnością, ja jestem o tym w 100% przekonany, poprowadzi naszą formację do zwycięstwa. No właśnie jak Państwa zdolności koalicyjne. No bo rozumiem, że chcecie rządzić samodzielnie. A jeżeli się to nie uda, tak jak w ostatnich wyborach Prawo i Sprawiedliwość wybory wygrało, ale nie zbudowało koalicji, nie miało takich zdolności. No i niestety dla niektórych nie rządzi, a rządzi koalicja 13 grudnia. No tak, tak niestety się wydarzyło w 2023 roku. Ja jestem przekonany, że nasze zdolności koalicyjne są coraz bardziej możliwe. Oczywiście będziemy szukali koalicjantów. Naszym celem jest wygrać wybory samodzielnie. To będzie bardzo trudne zadanie, ale przypomnę tylko, Karol Nawrocki też nie miał wysokich notowań na początku. Andrzej Duda też miał bardzo niskie notowania. Ale prezes Jarosław Kaczyński to jest znakomity strateg, który potrafi znaleźć tą odpowiednią osobę, która jest w stanie pociągnąć całą formację. Ja tylko przypomnę, że to właśnie wyczucie i siódmy zmysł prezesa pozwoliło to, że mieliśmy czterech prezydentów, których wskazał prezes Jarosław Kaczyński. Począwszy od profesora Lacha Kaczyńskiego, pewnie byłaby też druga kadencja, gdyby nie katastrofa smoleńska. Później Andrzej Duda dwie kadencje. No i dzisiaj mamy znakomitego prezydenta Karola Nawrockiego, który wcale nie ma łatwo, bo Donald Tusk cały czas go atakuje, cały czas zostawia pułapki na pana prezydenta. Chociażby sejf, który... Teraz właśnie słyszymy o temacie sejf. Prezydent przygotował świetną alternatywę tak naprawdę, żeby właśnie nie zadłużać państwa w instytucjach unijnych. To jest znakomity pomysł. A Donald Tusk stawia tutaj warunki i mówi ewentualnie o tym, że no okej, ale może to być jakieś dopełnienie. Nie, nie. Nie ma absolutnie tutaj mowy o żadnym dopełnieniu. Tych dwóch programów nie wolno łączyć, ponieważ nie możemy łączyć kredytu złotych z pożyczką w euro, gdzie nie mamy żadnej pewności, jaki będzie kurs tego euro, na przykład za pięć lat, już nie mówiąc za czterdzieści. Bo to jest po prostu jakaś paranoja, żeby się zadłużać w euro i to w takiej ilości, w tak wielkim pożyczce. Ja powiem państwu więcej. My do końca maja musimy zakontraktować wszystkie zakupy. I mechanizm warunkowości, czyli dzisiaj kontraktujemy ten cały sprzęt, a na przykład za półtą roku zmieni się w Polsce rząd i taki urzędnik w Brukseli powie, nie, on nie wypłaca tych pieniędzy, ponieważ uważa, że w Polsce nie ma prawa rządności. No właśnie, a propos zmiany rządów, obserwuję sondaże wyborcze, przedwyborcze, jednak Platforma Obywatelska ucieka wam cały czas w sondażach. Czy dzisiejsze ogłoszenie kandydata na premiera to jest coś, co pozwoli odbić się waszej formacji i będziecie próbowali dogonić Platformę? Przede wszystkim ja nie wierzę tym sondażom. Te sondaże są robione na potrzeby Donalda Tuska i jego ekipy 13 grudnia, koalicji 13 grudnia. Prawo i Sprawiedliwość ma stabilne poparcie w granicach 30%, jesteśmy o tym mocno przekonani. Idziemy do wyborów, aby zdobyć większość. Jestem przekonany, że wynik będzie bardzo dobry, ale chciałbym jeszcze jednym słowem powiedzieć o tym sejf, o koncepcji pana prezydenta i profesora Glapińskiego, do którego mam pełne zaufanie, bo dzisiaj niska inflacja w Polsce, tak jak mówi Donald Tusk, to nie jest zasługa Donalda Tuska, tylko to jest zasługa przemyślanej polityki Narodowego Banku Polskiego, bo to Narodowy Bank Polski ma realny wpływ na inflację, a nie rząd Donalda Tuska i minister Domański, który po prostu nie ma pojęcia o finansach i zadłużył w ciągu trzech lat nasz budżet prawie na bilion złotych, czyli, szanowni państwo, tysiąc miliardów. To jest po prostu coś niesamowitego. A pożyczka, polska pożyczka sejf, zero odsetek, zero prowizji i będziemy w stanie wydawać te pieniądze na to, na co chcemy. Nie będziemy zmuszani wydawać na przemysł zbrojeniowy Francji czy Niemiec, tylko my... No właśnie, będziemy mogli wtedy przy tej opcji polskiej zakupić samoloty F-35 z Ameryki, będziemy mogli kupić czołgi K-2 z Korei Południowej, bo ten europejski projekt zakłada, że to muszą być pieniądze wydane w Unii Europejskiej. Nie można będzie zrobić tych sprawdzonych zakupów, które już Polska przecież robiła. Tak, jednocześnie pamiętajmy, że kanclerz Niemiec jedzie w tym momencie do Stanów Zjednoczonych i zapewnia o tym, że tam będą kupować swój sprzęt. Więc coś tutaj... I że jest strategicznym partnerem Ameryki. Słuchajcie, to jest wielki skandal. Pożyczka sejf, którą proponuje nam Unia Europejska, Komisja Europejska, którą tak bardzo, tak szybko chce przyjąć Donald Tusk, bo musimy i naciska na pana prezydenta, żeby podpisał ustawę. To jest wielki skandal, to jest wielkie oszustwo. Ja tylko powiem, że dzisiaj nie znamy listy 100-309 podmiotów, które miałyby z niej skorzystać. Co więcej, znamy jeden podmiot. Polska Amunicja. Pana posła Pawła Ponceliusza, który ma otrzymać 10 miliardów złotych na zbrojenia, gdzie nawet nie ma swojej firmy, gdzie nie ma żadnej technologii. To jest po prostu skok na kasę. Trochę przypomina to tą aferę KPO. Kopie i wklej. Kopie i wklej. No i co dzisiaj? Afera KPO zamieciona pod dywan. Nie ma żadnych postępowania prokuratorskich. Ludzie koalicji obywatelskiej, znajomi. Niektórzy też parlamentarzyści skorzystali z tego. Kupili jachty, wybudowali pensjonaty. Solaria w pizzy. Ja już nie mówię o klubie swingersów, bo to już jest w ogóle temat, który powinien być jak najszybciej wyjaśniony, a nie jest. Świetny pomysł pana prezydenta, świetny pomysł profesora Adama Kropińskiego. Zarabiamy w złotówkach i płaćmy pożyczki, kredyty w złotówkach. Jak się skończyło z Frankiem Szwajcarskim? Ja tylko przypomnę, że dziesiątki tysięcy Polaków zostało nabranych przez banki, ponieważ nie byli w stanie przewidzieć kursu Franka Szwajcarskiego i dzisiaj trwają długoletnie procesy sądowe o odszkodowaniu. Oczywiście na szczęście strona społeczna, jeżeli chodzi o Frank Fajcarski, bo jestem w komisji, która prowadzi ten projekt, która ułatwia Frankowiczom wygrywanie tych procesów sądowych. Na szczęście sądy zaczynają przegrywać, ale będzie taka sama sytuacja z euro. Jeżeli weźmiemy kredyt w euro i na 45 lat, no to nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki będzie kurs za 20 lat. To jest jeden wielki skok na kasę, jeden wielki, powiem tak, no wow, no chodzi o to, żeby te pieniądze wpompować w gospodarkę zbrojeniową. Niemiec, Francji i tak jak powiedział pan redaktor, nie możemy kupować sprzętu amerykańskiego. Co z tego, że firma będzie w Polsce, ale kapitał nie będzie polski. Tak jak Rheinmetall Poland już powstaje, spółka niemiecka, niby w Polsce zarejestrowana, ale kapitał jest niemiecki. Także musimy przeforsować ten sejf polski. Kredyt 0 zł, wydajemy na co chcemy i nikt nie będzie nam dyktował, na co mamy to wydawać i nikt nie będzie używał mechanizmu warunkowości. Bo tak jak powiedziałem, zmieni się rząd i urzędnik Brukseli powie, słuchajcie, nie ma praworządności, wstrzymujemy wam wypłatę. Dzisiaj Węgry już zostały odtrącone, ponieważ Bruksela stwierdziła, że nie ma praworządności na Węgrzech, więc nawet Węgry nie mogą z tego skorzystać i całe szczęście, bo wpadłyby w pułapkę finansową. Na szczęście mamy Pana Prezydenta i mam nadzieję, że Pan Prezydent zawetuje tę ustawę. Ale jest jeszcze jedna rzecz niepokojąca w tym unijnym kredycie sejf, o czym mówiła sama Pani pełnomocnik rządu do spraw tego unijnego kredytu. Te zamówienia rzekomo już są realizowane. I teraz pytanie, na jakiej podstawie, skoro jeszcze proces legislacyjny trwa, Pan Prezydent nie podjął decyzji, przypomnijmy, ma czas do 20 marca. No więc, jakim cudem koalicja rządząca już zaczęła realizować te kontrakty w ramach tego unijnego programu? No przecież to jest jakaś... Bo to jest skok na kasę. To jest pierwsza rzecz. A minister Słopkowiak wczoraj w jednym z wywiadów, bo słyszałem ten wywiad, powiedziała, że część z tej naszej pożyczki trafi na Ukrainę. Czyli szanowni Państwo, my się zapożyczamy w euro i te pieniądze trafiają na Ukrainę, czyli żeby wspomagać nie polski przemysł zbrojeniowy, tylko ukraiński. I to jest wielki skandal, że Polacy będą płacili, będą spłacali tą pożyczkę, nie inwestując w polski przemysł, tylko inwestując w przemysł ukraiński. A nie o to chodziło. Chodzi o to, polskie firmy, polscy podwykonawcy na tym skorzystali. I to jest cały klucz tego programu. Dlatego skorzystajmy z polskiego safe. Dlatego we wtorek o godzinie 15 pan prezydent zaprosił przedstawicieli rządu, pana premiera, pana ministra obrony narodowej, pana prezesa Glapińskiego i konkretna propozycja zostanie położona na stole. Panie pośle, jeszcze jedno pytanie, bo na naszej antenie, na antenie telewizji Republika w rogu jest licznik, 13 piętro. To kanał, na którym można słuchać i oglądać nasze podcasty. Zachęcamy Państwa do subskrybowania tego kanału. Pokaż, pokaż, pokaż. A czy Pan już subskrybuje? Ja mam, proszę, potwierdzenie. Subskrybuję i oglądam. Do czego zachęcamy również Państwa, również do subskrybowania naszego głównego kanału telewizji Republika. I czy Pan poseł już subskrybuje? Słyszałem o tym projekcie, słyszałem o tym kanale. Powiem szczerze, jeszcze nie zdążyłem tego kliknąć, ale za chwilę pojawi się 136 001. Bardzo, bardzo Państwu dziękujemy. Naszym gościem był Pan poseł Michał Kowalski. A już za chwilę program Revolver z Państwa ulubionymi publicystami. Teraz krótka chwila, przerwa na reklamę, ale zaraz do Państwa wracamy. A dziś program Przyjaciele Republiki prowadziła Ania Zyzek, Dariusz Wrzosek i Wojciech Krzymczak. Bardzo Państwu dziękujemy. I już za chwilę widzimy się w programie Rewolni. Spokojnego grillowania, bo chyba to już sezon, czas start. Tak, tak.