Arkadiusz Marchewka: Brak wsparcia dla lotniska Szczecin-Goleniów
Arkadiusz Marchewka pytał o obiecane wsparcie dla regionalnych portów lotniczych, zwłaszcza dla lotniska Szczecin-Goleniów, i ostro skrytykował brak realizacji tych zapowiedzi. W swoim wystąpieniu zarzucił rządowi opóźnienia i niekompetencję oraz wezwał do natychmiastowego udzielenia pomocy.
Krytyka opóźnień i niespełnionych obietnic
W czerwcu wicepremier przyleciał do regionu i obiecywał wsparcie dla lotniska, które miało nastąpić w ciągu kilku dni. Minęły cztery miesiące, a pomoc nie została udzielona - Marchewka podkreślił, że bez samorządów wiele regionalnych portów lotniczych już by upadło.
Stanowisko wobec Komisji Europejskiej
Marchewka wskazał, że Komisja Europejska odpowiedziała, iż nie ma potrzeby pytać o zgodę i że pomoc można udzielać. Uznał więc zwlekanie rządu za przejaw niekompetencji i amatorszczyzny, która mogła doprowadzić porty lotnicze na skraj bankructwa.
Wezwanie do naprawy i realizacji obietnic
Wystąpienie zawierało apel o naprawienie błędu oraz o wywiązanie się ze złożonych obietnic w sprawie wsparcia dla lotnisk. Marchewka oczekiwał szybkiego działania, wskazując, że na pomoc czekają mieszkańcy zachodnich.
Przekaz dalszy w Sejmie
Po wystąpieniu Marchewka zwrócił głos mówiąc Mariusz Wieczawek, Klub Lewicy, bardzo proszę, kończąc swoje wystąpienie i przekazując dyskusję dalej.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Panie Marszałku, Panie Ministrze, Wysoka Izbo, gdzie jest obiecane wsparcie dla portów lotniczych? Gdzie jest obiecana pomoc dla lotniska Szczecin-Goleniów? W czerwcu wicepremier Sasin przyleciał do nas do regionu i obiecywał wsparcie dla lotniska, które jest w trudnej sytuacji. Miało to się zdarzyć w ciągu kilku dni. Minęły cztery miesiące, pomocy jak nie było, tak dalej nie ma. Gdyby nie samorządy, pewnie niektóre regionalne porty lotnicze już dawno by zbankrutowały. Wmawialiście nam, że czekacie na decyzję Komisji Europejskiej. Tylko, że Komisja Europejska odpisała wam, że o nic nie musicie pytać, tylko możecie tej pomocy udzielać. To jest przejaw waszej totalnej niekompetencji i amatorszczyzny, która mogła doprowadzić naprawdę na skraj bankructwa regionalne porty lotnicze. Oczekuję, że naprawicie ten błąd, oczekuję, że zaczniecie wywiązywać się ze złożonych obietnic i w końcu udzielicie tej pomocy, bo na to czekają mieszkańcy zachodnich. Mariusz Wieczawek, Klub Lewicy, bardzo proszę.