Borys Budka: Wniosek o zdjęcie głosowania poprawki
Borys Budka wnosił o zdjęcie z głosowania poprawki zgłoszonej przez ministra sprawiedliwości, twierdząc, że wychodzi ona poza zakres ustawy. Domagał się też, by tej poprawki nie głosować, wskazując na przesunięcie środków do funduszu więziennictwa.
Najważniejsze zastrzeżenia
Budka podkreślił, że pierwotny projekt dotyczył zmiany ustawy o Narodowym Banku Polskim, a zgłoszona poprawka rozszerza go o zapisy dotyczące kodeksu karnego wykonawczego. W jego ocenie to wyraźne wyjście poza zakres, które ma przesunąć finansowanie.
Zarzut przesunięcia środków
W wystąpieniu zwrócił uwagę, że minister sprawiedliwości ma już fundusz sprawiedliwości, a nowa poprawka „dokłada jeszcze do tzw. funduszu więziennictwa ponad 10% z tego, co teraz jest”. Budka negatywnie ocenił takie zabiegi jako zwiększające pulę środków kontrolowanych przez ministerstwo.
Wniosek formalny i żądanie marszałka
W związku z tym zgłosił wniosek formalny o zdjęcie poprawki z porządku obrad i zaapelował do marszałka o wstrzymanie głosowania. W swojej wypowiedzi kilkukrotnie powtarzał prośbę o niegłosowanie proponowanej zmiany i domagał się wyjaśnień od stron procedury.
Konsekwencje dla legislacji
Budka wskazał na ryzyko, że rozszerzanie zakresu ustawy w drugim czytaniu zmienia jej charakter i zakres obowiązków ustawodawczych. Jego apel dotyczył przede wszystkim zachowania przejrzystości procedury legislacyjnej przy zmianach dotyczących Narodowego Banku Polskiego i przepisów wykonawczych karnych.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Bardzo dziękuję, panie marszałek. Ja bardzo proszę o zdjęcie głosowania poprawki, która w tej chwili jest przed nami. Doszło do rzeczy niedopuszczalnej. Ustawa dotyczy zmiany ustawy o Narodowym Banku Polskim. Powszechna zgoda dotycząca upoważnienia ministra sprawiedliwości do wydania odpowiedniego rozporządzenia. I w drugim czytaniu, tutaj na sali, ministerstwo sprawiedliwości zgłasza poprawkę, wychodzącą absolutnie poza zakres, bo minister sprawiedliwości, już mu nie wystarcza fundusz sprawiedliwości, tylko dokłada jeszcze do tzw. funduszu więziennictwa ponad 10% z tego, co teraz jest. Ustawa, która nazywała się ustawą o zmianie ustawy o Narodowym Banku Polskim i taką przedłożyliście, nagle ta ustawa ma brzmieć ustawa o zmianie ustawy o Narodowym Banku Polskim i uwaga, i kodeksie karnym wykonawczym. Znowu was minister sprawiedliwości po prostu oszukuje, panie prezesie, bierze kolejną kasę do swojej puli, ma fundusz sprawiedliwości, a teraz jeszcze będzie ponad 10%. Dobrze, panie pośle. Wyjście poza zakres. Proszę ściągnąć ustawę, panie marszałek. Dziękuję. I nie głosować tego tej. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.