Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Andrzej Duda: Poparcie dla talonów jako dodatkowej formy świadczeń

Andrzej Duda: Poparcie dla talonów jako dodatkowej formy świadczeń

Andrzej Duda mówił o propozycji wprowadzenia talonów i bonów jako dodatkowej możliwości świadczeń. Zajął stanowisko, że rozwiązanie należy wprowadzić już dziś, wskazując równocześnie na ryzyko zakwestionowania przepisów przez Trybunał Konstytucyjny.

Najważniejsze ustalenia


Andrzej Duda wskazał, że OPZZ oraz Izba Handlowa Drobnych Przedsiębiorców skierowały w tej sprawie wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. Zaznaczył, że jeśli Trybunał zakwestionuje przepisy, Wysoka Izba będzie musiała je zmienić.

Proponowane rozwiązanie


Mówił o wprowadzeniu wyłącznie dodatkowej możliwości świadczenia w postaci talonów lub bonów obok innych świadczeń rzeczowych i świadczeń finansowych. Podkreślił, że to alternatywa mająca nie zwiększać obciążenia budżetu.

Argumenty wobec oporu


Wyraził zdziwienie oporem ze strony koleżanek i kolegów z Platformy Obywatelskiej, nazywając go niezrozumiałym. Przytoczył argumentację drobnych przedsiębiorców, którzy wskazują, że świadczenia finansowe sprzyjają dużym sieciom handlowym poprzez emitowanie przedpłaconych kart.

Andrzej Duda — kadr z wystąpienia: Andrzej Duda: Poparcie dla talonów jako dodatkowej formy świadczeń (14.12.2012)

Skutki dla małych przedsiębiorców


Zwrócił uwagę, że mechanizm emitowania kart przez wielkie sieci i banki daje im korzyść, a szkodzi drobnym przedsiębiorcom. Podkreślił, że talony mają chronić lokalny handel bez dodatkowych kosztów dla budżetu.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Pani Marszałek, Wysoka Izbo. Rzeczywiście OPZZ skierował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Według posiadanych przeze mnie informacji, wniosek ten skierowała również Izba Handlowa Drobnych Przedsiębiorców. Podobny wniosek w tej samej sprawie. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny zakwestionuje te przepisy, a w moim przekonaniu jest to wielce prawdopodobne, okaże się, że przepis ten będzie musiał i tak zostać zmieniony przez Wysoką Izbę. Jest więc szansa na to, aby przepis ten zmienić już dzisiaj. Nie mam wątpliwości, że to rozwiązanie jest dobre. Mówiliśmy o tym tutaj wczoraj na sali. Chciałbym powtórzyć jeszcze raz. Oznacza to wprowadzenie wyłącznie dodatkowej możliwości świadczenia w postaci talonów lub bonów obok innych świadczeń rzeczowych czy świadczeń finansowych. Przyznam szczerze, że opór ze strony koleżanek i kolegów z Platformy Obywatelskiej wobec tej zmiany byłby dla mnie niezrozumiały zupełnie, ponieważ jest to stworzenie tylko alternatywy, a więc dodatkowej możliwości bez zwiększania obciążenia dla budżetu. Natomiast rozumiem go, ponieważ wytłumaczyli mi właśnie drobni przedsiębiorcy, że to rozwiązanie w postaci świadczeń finansowych wspomaga wielkie sieci handlowe, albowiem daje możliwość emitowania kart, które są emitowane razem przez wielkie sieci handlowe i banki, które są przedpłacone i są wręczane pracownikom. Stąd po prostu w ten sposób nabija się kabrze wielkim sieciom handlowym, a zabija się drobnych przedsiębiorców. Dziękuję bardzo.