Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Monika Wielichowska: Oskarżenia o łamanie konstytucji

Monika Wielichowska: Oskarżenia o łamanie konstytucji

Monika Wielichowska oskarżyła władzę o łamanie konstytucji i depczenie wartości europejskich. Skrytykowała politykę określoną jako "wstawanie z kolan" i ostrzegła przed jej skutkami dla Trybuna i rzecznika praw obywatelskich.

Zarzuty o łamanie konstytucji i demokracji


W wystąpieniu Monika Wielichowska stwierdziła, że na oczach Polaków, całej Europy i sojuszników z NATO władza nadal łamie konstytucję i depcze zasady demokracji. Podkreśliła bezpośrednią odpowiedzialność decydentów za te działania.

Krytyka wobec europejskich wartości


Wielichowska mówiła o depczeniu europejskości, tolerancji i dumy z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz z obalenia komunizmu. Zaznaczyła, że polityczne decyzje przewartościowują dotychczasowe wartości i tożsamość kraju.

Zastrzeżenia dotyczące Trybunału i rzecznika praw obywatelskich


Posłanka zwróciła uwagę na paraliż Trybuna, wskazując na mechanizm umożliwiający czterem sędziom blokowanie prac przez sześć miesięcy. Skrytykowała także pozbawianie obywateli możliwości reprezentowania ich interesów przez rzecznika praw obywatelskich.

Ocena polityki i jej konsekwencje


Monika Wielichowska oceniła, że "wstawanie z kolan" stosowane przez władzę to polityka, która niszczy Polskę, i pytała, w jakim celu odsuwa ona kraj od Europy, praworządności i demokracji.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Panie Marszałku, Wysoka Izbo, dzisiaj na oczach wszystkich Polaków, na oczach całej Europy, na oczach naszych sojuszników z NATO dalej łamiecie konstytucję, dalej łamiecie demokrację, depczecie europejskość, depczecie tolerancję, depczecie naszą dumę z europejskości i naszą dumę z obalenia komunizmu, depczecie dumę z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i tą dumę, kiedy stawaliśmy się nowoczesnym, liczącym się w Unii Europejskiej krajem. Przewartościowujecie wszystkie wartości. Wasze wstawanie z kolan to polityka, która niszczy Polskę. Dlaczego uprawiacie politykę, która odsuwa nas od Europy, od praworządności i od demokracji? W jakim celu paraliżujecie Trybuna, dając możliwości czterom sędziom zablokowania prac na 6 miesięcy, dlaczego pozbawiacie obywateli możliwości reprezentowania ich interesów przez rzecznika praw obywatelskich? Dziękuję pani poseł.