Władysław Komarnicki pyta o monopol na doręczenia elektroniczne
Władysław Komarnicki pytał o projekt ustawy dotyczący doręczeń elektronicznych i wyrażał obawy, że ustawa tworzy de facto monopol dla jednego podmiotu. Jako przedsiębiorca z 26-letnim doświadczeniem wskazywał na ryzyko braku konkurencji i możliwego wzrostu kosztów dla obywateli.
Komarnicki zwrócił uwagę, że propozycja ustawy uprzywilejowuje jeden podmiot na rynku doręczeń elektronicznych i pytał, jakie działania rząd planuje podjąć, by zniwelować przewagę konkurencyjną i zapewnić rzeczywistą konkurencję.
Minister zapewnił, że sektor prywatny będzie mógł dołączyć do realizacji zapisów ustawy poprzez kwalifikowanych dostawców usług zaufania. Podkreślił, że nie tylko Poczta Polska będzie miała prawo świadczyć doręczenia elektroniczne.
Minister wyjaśnił, że zadanie realizuje obecnie operator wyznaczony, którym jest Poczta Polska, wyłoniona w drodze konkursu przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Kadencja tego operatora trwa do roku 2025.
W 2025 roku prezes UKE rozpisze konkurs na nowego operatora wyznaczonego, a udział innych podmiotów w rynku będzie zależał od wyników tego konkursu. W odpowiedzi wskazano, że dopuszczenie innych operatorów będzie oceniane w ramach procedury konkursowej.
Główne obawy
Komarnicki zwrócił uwagę, że propozycja ustawy uprzywilejowuje jeden podmiot na rynku doręczeń elektronicznych i pytał, jakie działania rząd planuje podjąć, by zniwelować przewagę konkurencyjną i zapewnić rzeczywistą konkurencję.
Odpowiedź ministra
Minister zapewnił, że sektor prywatny będzie mógł dołączyć do realizacji zapisów ustawy poprzez kwalifikowanych dostawców usług zaufania. Podkreślił, że nie tylko Poczta Polska będzie miała prawo świadczyć doręczenia elektroniczne.
Rola operatora wyznaczonego
Minister wyjaśnił, że zadanie realizuje obecnie operator wyznaczony, którym jest Poczta Polska, wyłoniona w drodze konkursu przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Kadencja tego operatora trwa do roku 2025.
Konkurs i przyszłość rynku
W 2025 roku prezes UKE rozpisze konkurs na nowego operatora wyznaczonego, a udział innych podmiotów w rynku będzie zależał od wyników tego konkursu. W odpowiedzi wskazano, że dopuszczenie innych operatorów będzie oceniane w ramach procedury konkursowej.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Władysław Komarnicki o Krajowym Planie Odbudowy i ryzyku
Władysław Komarnicki - wręczenie zaświadczenia o wyborze z 27.10.2023
Władysław Komarnicki: Monitoring Odry niedoinwestowany - krytyka
Władysław Komarnicki krytykuje ustawę i apeluje o rekompensaty
Władysław Komarnicki krytykuje zmiany w prawie pocztowym
Władysław Komarnicki: Wstyd wobec instytucji państwowych
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Kazimierz Wiatr
Kazimierz Wiatr: Broni kościołów i apeluje o wspólnotę
Jakub Rutnicki
Jakub Rutnicki: Ostra krytyka rządu za brak przygotowań
Paweł Hreniak
Paweł Hreniak pyta o dalsze działania w opiece okołoporodowej
Cezary Tomczyk
Cezary Tomczyk oskarża premiera: podpala Polskę, ukrywa prawdę
Barbara Nowacka
Barbara Nowacka alarmuje o niedostępie do ginekologii i przeszczepów
Grzegorz Bierecki
Grzegorz Bierecki pyta o skutki uchwały i aborcję eugeniczną
Transkrypcja
Dziękuję panie marszałku. Ja miałem kilka pytań, które wcześniej zadali koledzy senatorowie, w związku z tym bez sensu powtarzanie, ale szczególnie chciałbym zadać pytanie jako przedsiębiorca, który przez ostatnie 26 lat borykał się zawsze z konkurencją. A moje pytanie jest takie, ono dotyczy państwa konkurencji, bo rzeczywiście sytuacja wygląda następująco. Ta ustawa wprowadza de facto monopol na rynku doręczeń elektronicznych wobec jednego podmiotu. On będzie uprzywilejowany i moje pytanie dotyczy przede wszystkim dwóch rzeczy. Po pierwsze, dlaczego ten monopol, ale ważniejsze pytanie dotyczy tego, co później, jakie będą kierunki, panie ministrze, działań w celu zniwelowania przewagi konkurencyjnej i zapewnienia rzeczywistej konkurencji na rynku doręczeń elektronicznych. W jakich kierunkach rząd będzie prowadził te działania, żeby konkurencja była faktem, a Polacy nie przepłacali, bo tam, gdzie nie ma konkurencji i jest monopol, to wiadomo, że ten czas steryguje finansowo, jak chce, bo ponoć trzeba będzie w ogóle za to płacić, na przykład za doręczenie maila, ale chodzi przecież o to, żeby Polacy nie przepłacali za tę usługę. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo, panie senatorze. Bardzo proszę, panie ministrze. Panie marszałku, panie senatorze, dziękuję za to pytanie. My oczywiście również dołączamy sektor prywatny, zachowując zasady wolnej konkurencji do możliwości, do możliwości realizacji zapisów tej ustawy, chociażby poprzez możliwość dołączenia kwalifikowanych dostawców usług zaufania do tego, żeby realizować wobec potencjalnych klientów w pełni uznawaną w prawie i zapisach tej ustawy procedury usługę doręczenia elektronicznego. Także to nie jest absolutnie tak, że tylko Poczta Polska będzie miała prawo świadczyć jakiekolwiek doręczenia elektroniczne w naszym państwie. To po pierwsze. Po drugie, my jakby chcąc, aby implementacja tej ustawy w życiu codziennie była skuteczna, po prostu wybraliśmy naszym zdanym najbardziej efektywny kierunek, jakim jest wyznaczenie do realizacji tego zadania, nie w ustawie Poczty Polskiej, bo to nie jest tak zapisane, tylko operatora wyznaczonego, jakim obecnie jest Poczta Polska. To jest taka zasadnicza różnica, ponieważ w naszym państwie od wielu, wielu lat na podstawie chociażby prawa pocztowego funkcjonuje taka instytucja, jako operator wyznaczony, który jest wyłoniany w drodze konkursu przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. I obecnie do roku 2025 trwa kadencja tutaj instytucji, jako Poczty Polskiej. Więc Poczta Polska rzeczywiście wejdzie jakby z marszu, jako operator już wcześniej wybrany przez prezesa UKE tutaj do realizacji tej ustawy. Natomiast w roku 2025 prezes komunikacji elektronicznej rozpisze ponownie konkurs na nowego operatora wyznaczonego w naszym państwie. I tutaj bez żadnego skrępowania inne podmioty również, które chciałyby świadczyć usługi elektroniczne w naszym państwie i stać się w ten sposób takim operatorem wyznaczonym będą mogły brać udział w tym konkursie. I tutaj już w ramach tego konkursu będzie oceniana możliwość dołączenia innych operatorów na podstawie właśnie realizacji tej ustawy, czyli po prostu, aby był to operator inny wyznaczony, ale tutaj to już zależy od wyniku konkursu. Więc to absolutnie nie jest tak, że my zapisujemy w ustawie monopol innego podmiotu, tylko opieramy się o konkurs prezesa komunikacji elektronicznej, konkurs na operatora wyznaczonego, który w naszym państwie jest tradycją od wielu, wielu lat. Dziękuję bardzo Panie Ministrze.