Mieczysław Golba pyta o zawyżanie kosztów i przekazanie kopalń
Mieczysław Golba pyta Panią Premier o analizy dotyczące kosztów wydobycia węgla i zasadność przekazywania kopalń pracownikom. Domaga się wyjaśnień, czy służby podległe premierowi celowo zawyżały koszty oraz zwraca uwagę na problem kolejek do zarządów spółek.
Golba wskazuje, że import węgla w ostatnich latach okazał się opłacalny i pyta, czy rząd przeprowadził analizy dotyczące ewentualnego zawyżania kosztów wydobycia przez służby podległe premierowi. Zwraca uwagę na konieczność wyjaśnień w sprawie raportów kosztowych.
Mówi o możliwości przekazania kopalń pracownikom jako alternatywie dla zamykania zakładów uznawanych przez rząd za nieopłacalne. Przytacza argument, że inne przekazane wcześniej zakłady później poprawiały rentowność, co uzasadniałoby podobne rozwiązanie.
Zadaje pytanie o istnienie długiej kolejki osób funkcyjnych i politycznych do obsady stanowisk w zarządach spółek kopalnianych. Zwraca uwagę na skalę wydatków i potencjalne zyski, które mogą przyciągać chętnych do tych stanowisk.
Pytanie o koszty wydobycia
Golba wskazuje, że import węgla w ostatnich latach okazał się opłacalny i pyta, czy rząd przeprowadził analizy dotyczące ewentualnego zawyżania kosztów wydobycia przez służby podległe premierowi. Zwraca uwagę na konieczność wyjaśnień w sprawie raportów kosztowych.
Postulat przekazania kopalń pracownikom
Mówi o możliwości przekazania kopalń pracownikom jako alternatywie dla zamykania zakładów uznawanych przez rząd za nieopłacalne. Przytacza argument, że inne przekazane wcześniej zakłady później poprawiały rentowność, co uzasadniałoby podobne rozwiązanie.
Kwestia nominacji do zarządów
Zadaje pytanie o istnienie długiej kolejki osób funkcyjnych i politycznych do obsady stanowisk w zarządach spółek kopalnianych. Zwraca uwagę na skalę wydatków i potencjalne zyski, które mogą przyciągać chętnych do tych stanowisk.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Jerzy Polaczek
Jerzy Polaczek pyta o notyfikację i poprawkę w ustawie
Bogdan Rzońca
Bogdan Rzońca pyta o import węgla i brak reakcji rządu
Armand Ryfiński
Armand Ryfiński krytykuje rząd za brak wizji dla górnictwa
Marek Suski
Marek Suski pyta o wnioski i kto doradzał likwidację kopalń
Krzysztof Gadowski
Krzysztof Gadowski pyta premiera o los Jastrzębskiej Spółki Węglowej
Jacek Brzezinka
Jacek Brzezinka pyta o porozumienie i alternatywy dla górnictwa
Transkrypcja
Dziękuję bardzo Pani Marszałek, Pani Premier, Wysoka Izbo. Dzisiaj omawiamy bardzo ważną gałęź gospodarczą naszego kraju, bardzo ważną gałęź energetyczną, także ważną dla milionów Polaków, niemalże dla każdego z nas, także ważną dla tysięcy miejsc pracy, które przede wszystkim mogą w niedługim czasie stracić pewna grupa ludzi w naszym kraju. W związku z tym chciałbym przede wszystkim zapytać Panią Premier, czy analizowała przede wszystkim, czy może sprawdzała, czy też może służby podległe należące do Pani Premier celowo, czy ktoś celowo nie zawyżał przede wszystkim kosztów wydupycia węgla, bo przede wszystkim wiemy, że w ostatnich latach bardzo opłacał się import węgla do naszego kraju. Dlatego to jest pytanie niejednokrotnie bardzo ważne, czy rzeczywiście były takie analizy i czy rząd analizował możliwość przekazania tych kopalń, które niby według rządu są nieupłacalne, które według rządu może są za drogie w utrzymaniu, ale przede wszystkim czy nie analizowałby je przekazać ludziom, pracownikom kopalni. I w związku z tym myślę, że jak wiele innych zakładów, które wcześniej były przekazywane, potem ich rentowność była bardzo na dobrym poziomie i w związku z tym byłoby to pewnie uzasadnione. I mam jeszcze jedno takie pytanie, bo przede wszystkim chciałem zapytać Pani Premier, może takie pytanie trochę może nie do końca, jak gdyby znajdzie ono odpowiedź, ale Pani Premier chciałem zapytać, czy jest długa kolejka osób funkcyjnych, politycznych do zarządów spółek w kopalniach węglowych. Dziękuję Panu Pozłowień. Bo rzeczywiście miliony złotych wydawane, miliardy złotych, które można zarobić w niedługim czasie, to rzeczywiście kolejka pewnie jest długa. Dziękuję bardzo.